چگونه جوجه عروس هلندی را تمیز کنیم؟

چگونه جوجه عروس هلندی را تمیز کنیم؟ آموزش حمام کردن عروس هلندی و خشک کردن

همانطور که تمیزی و نظافت مقوله ای مهم برای ما انسان ها است، برای حیوانات خانگی نیز این موضوع باید در نظر گرفته شود. وقتی شما حیوان خانگی ای مثل سگ، گربه و یا پرندگانی مثل قناری و طوطی عروس هلندی و… خریداری می کنید؛ در کنار اهمیت دادن به تغذیه، لانه، مراقبت و نگهداری باید به تمیز نگهداشتن آنها نیز اهمیت دهید. در این راهنما که تیم محتوایی تهران طوطی آماده کرده است قرار است به موضوع حمام کردن و تمیز نگهداشتن پر و بدن عروس هلندی این طوطی دوست داشتنی و محبوب بپردازیم.

در مورد طوطی عروس هلندی Cockatiel

او را با نام Cockatiel در خارج از ایران میشناسند. رنگ خاکستری یا سفید با لکه هایی در لبه های بیرونی هربال، ناحیه گرد و نارنجی رنگ روی به اصطلاح گونه ها و سر زرد رنگ این طوطی را به موجودی بامزه و بسیار دوست داشتنی تبدیل کرده است. عروس هلندی پرنده ای نسبتا آرام و مهربان بوده و نگهداری از آن راحت است. در ادامه میرسیم به بحث در مورد حمام کردن عروس هلندی و اینکه چگونه باید او را خشک و تمیز کرد؟

چگونه عروس هلندی خود را حمام کنم؟

اکثر پرندگان خانگی و حتی غیرخانگی از حمام کردن و به اصطلاح آب بازی هر روزه لذت می برند، اما برخی دیگر ترجیح می دهند فقط گاهی اوقات حمام کنند. تشویق پرندگان به حمام کردن مهم است چراکه با تمیز کردن مکرر؛ پر و پوست آنها سالم تر شده و رشد بهتری خواهند داشت. هفته ای یک یا دو بار حمام کردن عروس هلندی خوب است.

خب نظافت و حمام عروس هلندی شما شامل تمیز کردن و کوتاه کردن ناخن و پر و سپس دوش گرفتن او است. حمام کردن عروس هلندی می تواند به روش های مختلفی انجام شود.

  1. تجربه و لذت بردن از حمام کردن به تنهایی بدین صورت که می توانید یک کاسه پر از آب تمیز را در قفس گذاشته و پرنده یک شیب خوب را به تنهایی انجام داده و از ان لذت ببرد.
  2. روش دوم نیاز به همراهی شما دارد چون باید روی پرنده آب بپاشید. می توانید یک بطری اسپری برای حمام بردارید. به یاد داشته باشید، هنگام استحمام نباید تماسی با چشم و صورت آنها داشته باشید.
  3. روش سوم این است که می توانید آن را زیر آب جاری حمام کنید. یعنی با آب باز در سینک ظرفشویی آشپزخانه، اغلب این روش جواب داده و برای آنها لذتبخش بوده، اما نیاز است که این کار با دقت انجام شود و در صورت نیاز شیر آب را ببندید. از دوش شبانه خودداری کنید زیرا ممکن است باعث سرماخوردگی آنها شود.
  4. البته اکثر عروس هلندی ها اسپری کردن آب را نیز دوست دارند و از آن لذت می برند. پاشیدن آب باید ملایم و به آرامی صورت گیرد. برخی این کار را دوست ندارند پس اگر از این کار دوری کردند، نگران نشوید.

اسپری آب روی عروس هلندی برای تمیز کردن

نکته مهم بعد از حمام کردن عروس هلندی:

در طبیعت پرندگان بعد از آب تنی، خود را در هوای آزاد خشک می کنند. برای پرندگان خانگی تقریبا بدین گونه است. پس از یک دوش خوب، حتما کاکاتیل خود را خشک کنید تا سرما نخورد. بهترین روش برای خشک کردن استفاده از حوله یا نگهداشتن آنها زیر نور آفتاب است. یا می توانید در یک اتاق گرم و بدون جریان هوای سرد آن را نگهدارید تا خشک شود. بر این اساس پرنده شما خشک میشود.

پیشنهاد مطالعه: چگونه عروس هلندی را خوشحال کنیم

خشک شدن پرها ممکن است زمان بیشتری ببرد، پس صبور باشید و این را هم بدانید که از صابون های شیمیایی قوی یا ریختن روغن روی آنها خودداری کنید.

از چه زمانی می توانم عروس هلندی خود را حمام کنم؟

از همان ماه های اولیه به دنیا آمدن طوطی و رشد پرهایش می توانید آن را حمام کنید. اما استحمام او بسته به کیفیت هوای داخل خانه و سطح فعالیت طوطی دارد. اوایل دو بار در ماه حمام کردن طوطی ایده ای مناسب است. اگر به طور قابل توجهی کثیف بود، می توانید هفته ای یک بار او را استحمام کنید. برای تمیزشدن از یک صابون ملایم و آب ولرم استفاده کرده و پرنده را به آرامی حمام کنید و مطمئن شوید که آب و صابون مستقیم به صورت و چشم هایش برخورد نکند.

تمیز نگهداشتن محل حمام پرنده مهم است، چرا؟

تمیز نگهداشتن محل استحمام پرنده مهم است. چون باید از رشد باکتری ها جلوگیری شود. بنابراین برای تمیزکردن محل استحمام کاکوتی از فضولات و آلودگی ها به یک برس سفت و آب، یا محلول ملایم سرکه رقیق شده، نیاز دارید. برای تازه نگه داشتن حمام دوست پردارتان، کافی است آن را با آب و سرکه بشویید. صابون ها و پاک کننده های مصنوعی را نیز کنار بگذارید.

در نهایت

حمام کردن مهم است و دوست پردار شما باید حداقل در هفته یک یا دوبار حما کند و تمیز شود. چرا که پرهای آنها تمیز و مرتب شده و به رفع خشکی پوست آنها نیز کمک کرده و پوستشان درخشان تر خواهد شد. حمام کردن باعث میشود تا عروس هلندی شما در شرایط بهتر و به دور از شوره یا آلودگی و کثیفی رشد کند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین طوطی برای نگهداری

اگر می خواهید بدانید که چگونه باید عروس هلندی خود را حمام کنید؟ و چه نکات دیگری را رعایت کنید؟ مطالعه این راهنما را از دست ندهید. همچنین باعث خرسندی ما است که اگر نظر و یا تجربه ای برای استحمام بهتر عروس هلندی دارید با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

گردآوری توسط: فروشگاه طوطی سانان تهران طوطی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *