جفت‌گیری عروس هلندی و تحریک برای تخم گذاری

ایجاد فضای مناسب برای جفت گیری عروس هلندی 

اگر عروس هلندی (کوکاتیل) داشته باشید ممکن است این سوالات برایتان مطرح ‌شود که نحوه جفت‌گیری عروس هلندی و یا تحریک عروس هلندی برای تخم‌گذاری چگونه است؟ چه فضایی برای جفت‌گیری عروس پاریس می‌تواند مناسب باشد؟ رژیم غذایی مناسب برای جفت‌گیری عروس هلندی چیست؟ کوکاتیل‌ها معمولاً بین ۱۲ تا ۱۴ ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسند و آمادگی جفت‌گیری و تولید مثل را نشان می‌دهند.

در ادامه این مطلب به بررسی پاسخ این سوالات می‌پردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

توضیحاتی برای دوره پاکسازی قبل از جفت گیری:

 

تشخیص بلوغ جنسی عروس هلندی

انواع عروس هلندی، بلوغ جنسی را معمولاً از طریق تغییرات رفتاری و فیزیکی نشان می‌دهند. بلوغ جنسی در نرها و ماده‌ها به‌ صورت متفاوتی ظاهر شود. تشخیص بلوغ جنسی عروس هلندی نر و ماده  به صورت زیر است:

 • عروس هلندی نر: عروس هلندی نر به محیط اطراف بیشتر توجه کرده و شروع به خواندن با صدای خاص و جذاب می‌کند تا توجه عروس هلندی ماده را جلب کند. عروس هلندی‌های نر ممکن است بالشان را بازکرده و بر روی آن با نوک ضربه بزنند و یا حرکات هیجانی از خود نشان دهند.
 • عروس هلندی ماده: در مقابل، عروس هلندی ماده در حین بلوغ جنسی بسیار حساس بوده و به دنبال منطقه‌‌ای برای ساختن لانه می‌گردد. عروس هلندی ماده ممکن است در محیط‌های مختلف کنج کرده و مصالح برای ساختن لانه را جمع کند. همچنین، درصورتی‌که نزدیک به بلوغ جنسی باشند؛ ممکن است شروع به قرارگرفتن در مکان‌های مناسب برای تخم‌گذاری کنند و رفتار متناسب با شرایط تخم‌گذاری را نشان دهند.

مطالب مرتبط: داروی تقویت نطفه عروس هلندی

علائم جفت گیری عروس هلندی
آماده سازی عروس هلندی برای جفت گیری

۲ روش مهم جهت آماده‌سازی عروس هلندی برای جفت‌گیری

یک سری فاکتورها، روش‌ها و تکنیک‌ها وجود دارد که به ‌واسطه آن می‌توان جفت‌گیری عروس هلندی و تحریک عروس هلندی برای تخم‌گذاری را سرعت بخشید. در ادامه، موارد آماده‌سازی عروس پاریس برای جفت‌گیری را بررسی می‌کنیم.

۱-ایجاد فضای مناسب برای جفت‌گیری عروس هلندی

اولین چیزی که برای ایجاد فضای مناسب برای جفت‌گیری عروس هلندی باید انجام دهید؛ فراهم‌کردن یک محیط آرام و امن است. انتخاب قفس مناسب برای جفت گیری  که فضای بزرگی داشته باشد، می‌تواند یک محیط امن و آرام برای پرنده باشد. قفس باید به‌ اندازه‌ای بزرگ باشد که اجازه فعالیت و پرواز به این پرنده‌ها را بدهد. همچنین، وجود اشیایی مانند چوب، آویزها یا پرچم‌ها و… می‌تواند احساس امنیت بیشتری را برای تحریک و تقویت عروس هلندی برای تخم‌گذاری ایجاد کند.

۲-رژیم غذایی مناسب برای جفت‌گیری عروس هلندی

رژیم غذایی مناسب برای جفت‌گیری عروس هلندی باید شامل تنوع و تغذیه مناسب باشد. دستور غذایی مناسب برای جفت‌گیری کمک می‌کند تا سلامتی و فرایند جفت‌گیری آن‌ها  بهبود بخشیده شود.

غذای مست کننده عروس هلندی:

 • تغذیه عروس هلندی برای تخمگذاری: برای ارائه تغذیه متنوع و کامل، از غذاهای مختلفی مانند: دانه‌های مخصوص پرنده‌ها، میوه‌ها، فیبر و مواد غذایی پروتئینی مثل تخم‌مرغ و منابع پروتئین حیوانی مانند ماهی استفاده کنید.
 • تأمین ویتامین و مواد معدنی: مطمئن شوید غذاهایی که انتخاب می‌کنید؛ ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی مانند: ویتامین A، D، E و کلسیم را فراهم کنند. این موارد برای سلامتی و تقویت سیستم تولید مثلی بسیار ضروری هستند.
 • تنوع در میوه‌ها و سبزی‌ها: ارائه میوه‌ها و سبزی‌های مختلف می‌تواند تغذیه مناسبی را برای این پرنده‌ها فراهم کند. مثلاً، می‌توانید از میوه‌هایی مانند: سیب، خرما، پرتقال، هندوانه و سبزیجاتی مانند گیاهان خوراکی استفاده کنید.
 • محدودیت در مصرف غذاهای پر چرب: مصرف غذاهای پر چرب مانند: مغزهای روغنی باید محدود شود؛ زیرا ممکن است باعث افزایش وزن زیاد در این پرنده‌ها شده و در روند جفت‌گیری عروس هلندی تأثیرگذار باشد.
 • آب تازه و نظافت محیط: اطمینان حاصل کنید که همیشه آب تازه برای عروس هلندی‌هایتان در دسترس باشد. همچنین، تمیز نگه‌داشتن محیط زندگی‌شان از اهمیت بالایی برخوردار است.

محصول مرتبط: قطره ad3e هاکیمول

نحوه جفت‌گیری عروس هلندی

جفت‌گیری در عروس هلندی‌ها یک فرآیند طبیعی است که توسط نر و ماده انجام می‌شود. آمادگی جنسی معمولاً به ‌وسیله نر و ماده با رفتارها و نشانه‌های خاص نشان داده می‌شود. زمانی که کوکاتیل نر و ماده آماده جفت‌گیری هستند؛ به نزدیک یکدیگر می‌روند و با حرکات رقص با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. عروس هلندی نر با آواز و رقصیدن، عروس هلندی ماده را به طرف خود جذب کرده و فرآیند جفت‌گیری آغاز می‌شود. این فرایند ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

در هر بار تخم‌گذاری عروس هلندی ممکن است ۴ تا ۶ تخم تولید شود. پس از قرارگیری تخم‌ها در لانه، ماده شروع به نشان‌دادن رفتارهای مراقبتی و حفاظتی نسبت به تخم‌ها می‌کند.

مکان مناسب برای تخم گذاری عروس هلندی

بعد از ۱۸ تا ۲۱ روز، جوجه‌ها از تخم‌ها بیرون می‌آیند. ماده در این مرحله نقش اصلی در تغذیه و مراقبت از جوجه‌ها را دارد. این دوره از زندگی جوجه‌ها بسیار حساس است و نیاز به محیطی گرم و مناسب دارند. مراقبت از جوجه‌ها و ایجاد شرایط مناسب برای رشد آن‌ها، نقش بسیار مهمی در بهبود و انجام صحیح این فرآیند دارد.

دلایل جفت نگرفتن عروس پاریس

عروس پاریس‌ها مانند سایر پرنده‌ها ممکن است به دلایل مختلفی جفت‌گیری نکنند که دلایل آن را مرور می‌کنیم:

 1. عدم آمادگی بدن پرنده: در بعضی مواقع به علت عدم امادگی بدنی پرنده و کمبود مواد معدنی این امر رخ نمی‌دهد. در نتیجه حتما از دوره پاکسازی ذکر شده در ویدیو بالای سایت استفاده کنید و با استفاده از تقویت نطفه و مکمل های تقویتی پرنده را برای تولید مثل آماده کنید.
 2. سن و بلوغ جنسیتی: در برخی موارد، پرنده‌ها هنوز به سن بلوغ جنسی نرسیده‌اند و این عامل می‌تواند باعث عدم آمادگی آن‌ها برای جفت‌گیری شود. عروس هلندی‌ها نیازمند رسیدن به سن بلوغ جنسیتی هستند تا آمادگی کامل برای جفت‌گیری و تولید مثل را نشان دهند.
 3. محیط زندگی نامناسب: شرایط محیطی نامناسب می‌تواند عاملی برای عدم جفت‌گیری باشد. فضای کوچک، استرس، نوردهی نامناسب، عدم ارائه غذا و آب به موقع، وجود سایر پرنده‌ها در نزدیکی قفس و … می‌تواند باعث ایجاد مشکلات و تنش در عروس هلندی‌ها شود که باعث عدم آمادگی برای جفت‌گیری می‌شود. انتخاب قفس مناسب عروس هلندی، می‌تواند موجب تحریک پرنده به جهت یافتن پناهگاهی امن شود.
 4. فاکتورهای بهداشتی و سلامتی: مشکلات بهداشتی مانند بیماری‌ها، عفونت‌ها یا جراحی‌های قبلی ممکن است به عروس هلندی‌ها اجازه جفت‌گیری ندهد.
 5. نیاز جنسی: برخی از عروس هلندی‌ها ممکن است با توجه به شخصیت خود، علاقه‌ای به جفت‌گیری نداشته باشند یا اینکه زمان و شرایط خاصی را برای این عملیات انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه طوطی را مست کنیم؟

رازهای جفت‌گیری عروس هلندی و تحریک برای تخم‌گذاری

در این راهنما پیرو مباحث جفت‌گیری عروس هلندی و تحریک عروس هلندی برای تخم‌گذاری، به موارد مختلفی پرداختیم. کوکاتیل‌ها پرنده‌هایی زیبا و محبوب هستند که برای جفت‌گیری و تولید مثل، نیازمند آمادگی جنسیتی هستند که به عواملی مانند: سن، شرایط محیطی، وضعیت سلامتی و محل زندگی و… بستگی دارد.

رفتارها و نشانه‌هایی که عروس هلندی‌ها نشان می‌دهند؛ می‌تواند نشانگر آمادگی آن‌ها برای جفت‌گیری باشد. ایجاد شرایط محیطی مناسب و توجه به بهداشت و سلامتی این پرنده‌ها می‌تواند در فرآیند جفت‌گیری و ایجاد تخم و تشکیل جنین جوجه‌ها کمک‌ کند.

50 دیدگاه برای “جفت‌گیری عروس هلندی و تحریک برای تخم گذاری

 1. ابوالفضل گفته:

  سلام من یه جفت عروس لوتینو وایت فیس دارم اصلا جفت گیری نمیکنند و بهم توجه نمیکنند از همدیگه هم جداشون کردم هموصدا میزنن

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام و عرض ادب
   بله همین کار رو انجام بدید به مدت دو تا الی سه هفته. بعد از این مدت هردو پرنده را داخل یک قفس مشترک قرار دهید شروع به جفت گیری خواهند کرد. در ضمن از تقویتی و مکمل های لازم در کنار تغذیه خوب حتما استفاده کنید.

   🙏🙏🙏🌹🌹

 2. امیر حسین گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید من یک سوال داشتم من دو تا عروس دارم یکیشون عروس ۷ ماهه سینامون نره و یکی دیگه شون نژاد گل باقالی۷ ماهه ماده هست سوال من اینه که عروس ها ۷ الی ۸ بار جفتگیری کردن پریشب آخرین جفتگیری شون بوده فعلا لونه هم میرن و وقتی میرن تو لونه زود میان بیرون مولتی ویتامین و کف دریا میدم بهشون اما خبری از تخم نیست وقتی میرن تو لونه براده های چوب رو تو لونه میگیرن به دهنشون انگار داره چوب میخوره و بعد میریزن بیرون طبیعی هست ؟؟لطفا در مورد تخم گذاری عروس هام راهنمایی کنین نظرتون چیه تا کی باید صبر کنم که تخم بزارن آیا سنشون خوبه برا تخم گذاری؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام و عرض ادب
   عروس هلندی معمولا ۹تا۱۲ماهگی قادر به تولید مثل می باشد ولی بلوغ کامل جنسی ۱۵تا ۱۸ماهگی رخ می دهد. شما از نظر ویتامین و مکمل ها و هم از نظر غذایی هم( که جدول هفتگی داخل سایت می باشد ) باید به پرنده رسیدگی کنید که کمبودی نداشته باشند. یه مقدار حوصله بفرمایید آن شااله به نتیجه می رسید.

   ممنون از همراهی شما🙏

 3. Reza Bargish گفته:

  با سلام من یه عروس هلندی نر سینامون دو ساله دارم یه ماده سینامون ۸ ۹ ماهه تو یه قفس نیستن ولی وقتی میارمشون بیرون از قفس باهم دیگه هستن و خوب و مهربونن البته هر از گاهی نوک میزنن بهم ولی زیاد نیس نر سر ماده رو میخارونه بعد خودش میاد پیش من سرشو بخارونم اولین سوالم اینه که چرا ماده سر نر رو نمیخارونه دومیش اینکه الان وقت مناسبی هست که داخل یه قفس بزارمشون اصلا جفت میخورن؟؟

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام و عرض ادب
   پرنده ها یکسری کارها و به صورت غریزی انجام می دن و علت خاصی ندارم مثل نوک زدن به هم یا نوازش همدیگر . از نظر جنس و سن مناسب جفت خوردن هستن آروم آروم کنار همدیگه تو یه قفس قرار بدید منتهی اگر می خواهید ازشون جوجه بگیرید پاکسازی و تقویت نطفه فراموش نشه تا زمان جفت گیری. جهت راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۹۴۹۶۹۲۰۲ تماس بگیرید.

   🙏🌹🌹

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام
   ممنونم از همراهی شما با سایت تهران طوطی🌹🙏
   شما یک دوره پاکسازی و تقویت نطفه برای پرنده هاتون باید استفاده کنید .
   تو سایت هست. می تونید سفارش بزارید
   در صورت نیاز تماس بگیرید در خدمتم
   ۰۹۱۹۴۹۶۹۲۰۲

 4. مهدی بیژنی گفته:

  عروس هلندی های من هر روز جفتگیری میکنند ولی تخم نمی‌گذارد لطفاً این مورد را توضیح دهید که چرا تخم نمی‌گذارد شاید عقیم هستن یا نمی‌دونم متخصصان بگویید

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام جناب بیژنی
   اول از پک پاکسازی و تقویت نطفه و مکمل های تقویتی برای پرنده هاتون استفاده کنید ممکنه بدن پرندتون آماده نباشه و کمبود داشته باشند . بعد از انجام پاکسازی و تقویت نطفه اگر ج نداد ممکنه موردی که می فرمایید درست باشه و پرندتون عقیم باشه.

   ممنونم از تعامل شما با سایت تهران طوطی

 5. مرتضی کریمی گفته:

  سلام و ادب خدمت شما
  من دوتا ماده عروس هلندی داشتم الان دوتا نر خریدم و همون اول ماده ها رو جدا کردم هر کدوم رو داخل یک قفس با یک نر گذاشتم،احتمال جفت شدن وجود داره؟

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام
   ممنونم از همراهی شما با سایت تهران طوطی
   بله. اگر جفت شدن که هیچ، اگر جفت نشدن جاشون رو با هم عوض کنید. و در محله آخر اگر جفت نخوردن تو قفس جداگانه طوری که صدای هم رو بشنون و همدیگه رو نبین بگذارید بعد از یک مدت کنار هم بزارید جفت می شن. فقط در نظر داشته باشید پرنده های که به تازگی خریداری کردید یه مدت قرنطینه بگذارید اگر مشکلی نداشتن با پرنده های ماده خودتون کنار هم بگذارید🌹🙏
   بازم سوالی بود در خدمتم

 6. موسوی اصل گفته:

  سلام خسته نباشید من یه جفت عروس هلندی دارم یه بار تخم گذاشتن یه دونه جوجه از تخم درامد ولی ولشون کردن چون ماده مریض شد ماده رو مداوا کردم ولی الان نزدیک ۲ماه که اصلا جفت گیری نکردن

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست عزیز
   ممنونم از همراهی شما با سایت تهران طوطی
   اولین اقدام پاکسازی و تقویت نطفه هست که باید انجام بدید برای راهنمایی بیشتر لطفا تماس بگیرید ۰۹۱۹۴۹۶۹۲۰۲

   • علیرضا گفته:

    سلام وقت بخیر
    من دوتا عروس هلندی با هم جفت کردم نر مست هست روی چوب آواز میخواند و به سمت ماده میرود اما ماده عکس العملی نشان نمیدهد و به سمتش نمی آید و جفتگیری نمیکند ولی مقاومت هم نمیکند
    ماده هم سنش ۱۴ماه هست
    ممنون میشم راهنمایی کنید

 7. محمد گفته:

  سلام و خسته نباشید عرض ادب
  من یه عروس هلندی نر دارم ۵ ماهشه و ماده هم دارم ۹ ماهشه فقط سوال من اینه که اینا گذاشتم کنار هم با هم خوب هستند فقط سر غذا نر به ماده نوک میزنه ماده هم فرار می‌کنه میگم اینا میتونن جفت باشند با هم؟
  اگه هم بشند باید چقدر وایسم لونه بزارم بعد تخم گذاشتن رو شروع کنم
  خیلی ممنون مرسی سریع جواب بدید

 8. Hamed گفته:

  سلام وعرض ادب و احترام
  من ۲ تا عروس هلندی دارم الان ۴ماهه هستن جفت هسن ،جالبه که روزی ۳ الی ۴ بار دارن جفت گیری می کنن نمیدونم باید براشون لونه بزارم یا نه ، تغذیه عالی بهشون میدم رسیدگی عالی لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز اصول اولیه جوجه کشی پاکسازی و تقویت نطفه هست که باید انجام بشه ضمن مکمل های که بعنوان کلسیم و مولتی ویتامین به پرنده باید داده بشه. و اگر پرنده های شما جفت گیری می کنن لانه براشون بزارید در غیر این صورت ممکنه کف قفس تخم بزارن.

   ،🙏🌹🌹

 9. طاها گفته:

  سلام و عرض ادب
  من یه عروس هلندی ماده دو و نیم ساله و یک عروس نر سینامون یک ساله دارم
  میخواستم بدونم آیا با هم جفت میشوند
  البته الان قفس ها رو از هم جدا کردم و عروس نر خیلی دنبال ماده هست اما عروس ماده اصلا اهمیتی به عروس نر نامیده
  اگه میشه یه راهنمایی کنید

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   درود دوست عزیز🌹
   بله جفت می خورن منتهی صبر لازم هست . چند وقت کنار هم بودن؟؟ مرحله آخر که اگر پرنده جفت نخورد می تونید قفس هارو جدا کنید به طوری که همدیگر رو نبینن و فقط صدای هم رو بشنون و پاکسازی و تقویت نطفه هم فراموش نشد که داخل سایت توضیحات کامل در این مورد قرار داده شده است.

   ممنونم از عنایت شما به سایت تهران طوطی

 10. طاها گفته:

  سلام و عرض ادب من یه عروس ماده لوتینو ۲٫۵ ساله و یه نر سینامون ۱٫۵ ساله دارم
  عروس ماده خیلی دنبال ماده هست اما عروس نر فرار می‌کنه و میلی ندارم اگه میشه یه راهنمایی کنین

 11. آزاده نظری گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک جفت عروس هلندی دارم
  که نر رو از قبل داشتم براش یه ماده خریدم بعد ۶۰ روز با هم جفتگیری کردن چند روز اول روزی ۲ بار بعد از اون چند روز یه بار جفت گیری کردن اما در حالت عادی یکسره هم دیگر و میزنن و هر وقت یکی میره تو لونه اون یکی میزنتش اما گه گاهی هم جفت گیری میکنند از اولین جفتگیریشون هم یک ماه گذشته ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام روز بخیر

   متوجه سوال شما نشدم. جفت گیری می کنن ولی تخم نمی زارن!؟ اگر منظورتون همین هست باید پاکسازی به همراه تقویت نطفه برای پرنده ها انجام بدید.

   🙏🌹🌹

    • سپیده خیرآبادی گفته:

     سلام و عرض ادب

     بدن پرنده های شما به علت کمبود یکسری ویتامین و مواد معدنی ضعیف هست و علت اینکه تخم را خوردن ویا شکوندن این هست . شما باید از پک واجب طوطیسانان به صورت روتین هفته ای یکبار استفاده بفرمایید تا این مشکلات به وجود نیاید. در ضمن قبل از جفت گیری در مراحل آکاده سازی حتما پاکسازی و تقویت نطفه برای پرنده هاتون استفاده بفرمایید تا نتیجه مطلوب حاصل شود . جهت تهیه پک و راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۹۴۹۶۹۲۰۲ تماس حاصل فرمایید و یا واتساپ پیام دهید.

     ممنون از توجه شما

   • ندا گفته:

    سلام من دو تا عروس هلندی دارم هرروز چند بار جفت گیری میکنند چند وقت پیش هم هفت تا تخم گذاشتن ، رو تخم ها ننشستند و باز هم جفت گیری میکردندو تخم هاشون خراب شد به نظرتون من باید چیکار کنم

    • سپیده خیرآبادی گفته:

     سلام دوست عزیز

     این قضیه بخاطر این هست که از زمانیکه پرنده جفت گیری کرد مکمل هایی که به پرنده داده می شده باید قطع بشه و پرنده فقط از نظر غذایی باید تقویت بشه ضمن اینکه غذاشون رو هم باید رو به سردی ببرید تا مجددا جفت گیری و تخم جدید نگذارند.

     ممنونم از توجه جنابعالی به سایت تهران طوطی

 12. امیرعلی گفته:

  سلام
  من یک جفت عروس هلندی دارم تخم اول رو گذاشتن بعد خوردنش بعد دومی هم تو کف قفس گذاشتن خورد شده بود الان دیگه تخم گذاریشون متوقف شده چیکار بای بکنم

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام ارادت ممنون از اینکه مجموعه تهران طوطی رو برای مشاوره و تبادل اطلاعات انتخاب کردید
   موضوع تخم خواری اصولا بر اساس کمبود نوعی ویتامین و عناصر کمینه مثلا کلسیم هست و این هم به تغذیه در اسارت و در اختیار گذاشتن مکمل ها بستگی داره که میتونید داخل جدول تغذیه مطالعه بفرمایید

 13. فائره گفته:

  سلام من یه عروس هلندی لوتینو نر ۴.۵ ساله داشتم الان یک ماه و نیمه که براش ماده خاکستری ۱.۵ ساله خریدم خیلی باهمدبگه دعوا میگیرن بعضی اوقات همینجوری نر میاد ماده رو میزنه ماده هر وقت می‌خواد بهش نزدیک شه بهش حمله میکنه چند بار نر گذاشت ماده سرشو بخارونه ماده تاج سر نر رو کند حتی توی یه ظرف با هم دونه نمیخورن دعوا میگیرن باید ظرف های جدا بزارم چیکار کنم

 14. امیررضا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من ی عروس هلندی ماده داشتم آشتی بود خودش تخم میزاشت
  براش جفت خریدم
  بعد از س روز گذاشتم داخل ی قفس
  اما سمت هم زیاد نمیرن فقط گاهی اوقات ماده تاج نر رو نوازش می‌کنه
  آیا امکان جفت شدن وجود داره
  الان یک ماهه ک تو ی قفسن
  هردو هم مست هستن
  الان ماده کل علائمی ک نشون میده تخم داره رو داره اما جفت گیری انجام نشده یعنی من ندیدم

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام و عرض ادب
   جفت خوردن پرندگان ممکنه زمانبر بشه که ملزم به صبوری شماست ولی در مرحله آخر اگر جفت نخوردن هر پرنده را در قفس جداگانه قرار دهید بطوریکه همدیگه رو نبینن و فقط صدای هم رو بشنون و بعد از یک مدت هردو را دریک قفس کنار هم قرار دهید جفت می خورن و در مرحله آخر اگر جفت نخوردن پرنده نر یا ماده رو با یک پرنده دیگر تعویض بفرمایید.

   ممونم از همراهی شما با سایت تهران طوطی

 15. شادی گفته:

  من یک عروس هلندی لوتینو نر چهار و نیم ساله دارم یه ماهه که براش ماده خاکسری یک و نیم ساله خریدم اصلا باهم خوب نیستن مدام دعوا میگیرن نره هی میاد ماده رو میزنه اگه تو تاریکی باشه برق روشن کنم اول میاد به ماده حمله مبکنه کلا الکی به ماده حمله میکنه نمیدونم چیکار کنم ماده هر وقت به خواد بهش نزدیک شه نره بهش حمله میکنه حتی ماده گند بار سعی میکنه سرشو ناز کنه نره نمیزاره البته ماده پر تاج عروس نرم رو موفق نوازش کند
  چیکار کنم باهم خوب شن مشکلشون چیه

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست عزیز

   چند وقته این دو پرنده پیش هم هستن؟؟ و دوم اینکه پرندگان رو هیچ وقت در تاریکی مطلق نزارید و شب هنگام معمولا یه نور کم برای پرنده روشن بزارید چون تاریکی باعث ترش پرنده می سه. و سوم اینکه اگر در نهایت جفت نخوردن یه مدت پرندگان در دو قفس جدا و در دو مکان مختلف که همدیگه رو نبینن و فقط صدای هم رو بشنون قرار دهید. بعد از یه مدت تو یه قفس کنار هم قرار بدید جفت می خورن

   🙏🙏🙏

 16. آروین گفته:

  سلام خسته نباشید
  من دوتا عروس هلندی لوتینو دارم
  لانه هم گذاشتم و هر دوتاش میرن لانه و پوشال هارو جابه جا میکنن.
  وقتی که نر میخواد جفتگیری کنه و پاشو میخواد بزاره رو کول ماده ، ماده فرار میکنه یا میترسه یا وقتی ماده غذا میخوره نر هم که میاد غدا بخوره میره و فرار میکنه و اصلا نمیزاره جفتگیری کنن و نر هم که میخواد پاشو بزاره زود فرار میکنه از چند تا پرسیدم میگن آماده نیست! اخه کی آماده میشه
  ولی به لونه میره و با نر هم میره ولی وقتی که نر میخواد جفتگیری کنه نمیزاره و فرار میکنه چکار کنم؟

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام و عرض ادب
   ممنون از همراهی شما با سایت تهران طوطی

   جفت خوردن پرنده ها ممکن است مقداری زمانبر باشد لطفا صبر بفرمایید.

 17. گفته:

  سلام من یک عروس ماده طوسی دارم که نزدیکه یک سال و سه ماهشه و خیلی به خودم وابسته اس، حتی چند باری هم جلوی من دمش رو گرفت بالا و مست شد.چند وقتی هم هست یک نر سفید گرفتم. دو هفته هم از هم دور بودن و همو صدا میزدن و بار اولی که همو دیدن عروس ماده یه جور خاصی سوت میزد و انگار خوشش اومده بود ازش، ولی اون بهش بی توجهی کرد و دیگه بهم محل نراشتن. الان هم یک نر دیگه اوردیم و نر سفید خیلی حساس شده و حتی دیگه خیلی کم برامون صحبت میکنه و پیشمون هم نمیاد خیلی هم محکم گاز میگیره. باید چیکار کنم؟

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست عزیز وقت بخیر

   کار خاصی لازم نیست انجام بدید با هم بزاریدشون خود ماده با یکی از نرها جفت می خوره.

 18. مهدییار گفته:

  باعرض سلام وخسته نباشید
  بنده دوجفت عروس هلندی دارم ولی متاسفانه عروس های ماده تخم بدون نطفه میذارن.عروس های ماده ام اماده اماده ان ولی عروس های نر توجه ای ندارن به ماده انگار جفت گیری بلد نیستن تا حالا ندیدم جفتگیری کنن.سنشون دوسال شده از جوجه ای دست خودم بودن ماده شونم عوض کردم فایده نداشته.جیره غذایشون عالیه.قطره هاشون سرموقع داده میشه قفسشونم کاسکویه بزرگه جاشون خوبه رفت امدم نیست فقط شب به شب غذا اب میدم بهشون .دیگه موندم چیکار کنم

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام ممنونم از محبت شما

   براشون پک پاکسازی و تقویت نطفه تهیه بفرمایید ضمن اینکه در برنامه غذایی و یا مکمل های روتین کلسیم فراموش نشه و در نظر داشته باشید که دادن مولتی ویتامین بعد از کلسیم الزامی است تا مولتی ویتامین رو به پرنده ندید کلسیم جذب بدن پرنده نمی شه. مثلا اگر شنبه کلسیم دادید یکشنبه مولتی ویتامین رو به پرنده بدید. مینرال (املاح و مواد معدنی) هم که جای خودشو داره

   ممنونم از همراهی شما🙏🙏

 19. مهدی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک جفت البینو داشتم که دو بار تخم گذاری کردن ولی نطفه نداشت از لحاظ رسیدگی هم اکی بودنر رو عوض کردم الان حدوداچهار هفته هست الان جفت شدن و با هم جفتگیری کردن لونه رو بذارم براشون؟ونر سری اول هست پا جفت میره احتمال داره سری اول بینطفه باشه؟ماده قبلا جوجه داده

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست عزیر

   من همیشه می گم اوصول اولیه جوجه کشی پاکسازی و تقویت نطفه هم بهتره برای پرنده هاتون انجام بدید بعد لونه ببندید براشون 🙏🙏🙏🙏

 20. منصور گفته:

  عروس هلندی من جفت گیری میکنند ولی انگارعروس هلندی نر بلد نیست یا شایدم من اشتباه میکنم اما بصورت بعلاوه رو هم قرار میگیرند میشه نظر بدید

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام وقت بخیر
   پرنده وقتی به سن بلوغ برسه که عروس هلندی معمولا حدود یکسالگی به بلوغ می رسه خودشون به صکرت غریزی جفت گیری رو بلد هستند در صورتی هم که نطفه نداشتند از ad3eیا همون تقویت نطفه باید برای انها استفاده شود.

   ممنونم از همراهی شما دوست عزیز با سایت تهران طوطی🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *