چگونه طوطی را مست کنیم؟

آموزش مست کردن و جفتگیری پرنده هایی مانند: عروس هلندی و طوطی برزیلی کاسکو

شاید سوالی عجیب باشد و با خود بگویید که مگر پرندگان هم مست میشوند! اما منظور از این اصطلاح جفت گیری پرندگان و طوطی ها است. یعنی باید عواملی دست به دست هم بدهند تا طوطی نر یا ماده تحریک شود و عمل جفت گیری بین آنها صورت گیرد و تولید مثل کنند. برای دانستن بیشتر ادامه مطلب را مطالعه کنید.

طوطی ها چگونه و تحت چه شرایطی جفت گیری و تولید مثل می کنند؟

۱- انتخاب جفت مناسب برای طوطی

اولین مرحله قبل از جفت گیری، انتخاب جفت مورد نظر است. این انتخاب نیز شرایط خاص خود را برای طوطی های نر و ماده دارد. در طوطی ها بدون مراسم خواستگاری، جفت گیری صورت نمیگیرد.

طوطی ها پرندگانی تک همسر هستند، یعنی پس از یافتن جفت، تا آخر عمر با یکدیگر می مانند.

فاکتورهای مهم برای جذب جفت بین طوطی ها شامل: پر، شخصیت، قلمرو، فراوانی غذا و دیگر موارد لازم است.

همه میدانیم که مردان هنگام جذب یک ماده با مردان دیگر رقابت می کند تا تلاش میکند تا ماده مورد نظر را تحت تاثیر قرار دهد. بین طوطی های نر هم بدین گونه است که با تاکتیک‌ های متفاوت همانند قدم زدن، رژه باشکوه، رقص، آوازخواندن و … سعی بر جذب طوطی ماده دارند.

پیشنهاد مطالعه: تشخیص طوطی نر از ماده

طبق تحقیقات و مطالعات صورت گرفته؛ فاکتورهای خاصی برای جذب زوج وجود دارد. به اثبات رسیده طوطی‌هایی که پرهای روشن دارند راحت تر از طوطی هایی با پرهای تیره، جفت را جذب می‌کنند. چون نشان ‌دهنده سلامت و مصونیت در برابر بیماری‌ها است. همچنین اندازه و تعداد پرهای طوطی نر، صدای آواز بلندتر در مقابل صدای ملایم و هوش بالا و شخصیت در جذب طوطی ماده تاثیرگذار خواهد بود.

علاوه بر اینها فراوانی غذا و توانایی طوطی نر در بازگرداندن غذا نیز به عنوان یک جفت مناسب نشان دهنده توانایی او در تغذیه فرزندانشان است. ایمنی محل قلمرو و در دسترس بودن لانه طوطی هم نشانگر خوبی برای جفت مناسب است. چه قرار ملاقات های جالب و جذابی!

۲- زمان مناسب تولید مثل پرندگان

اغلب تولیدمثل طوطی ها در شرایط محیطی خاص و پس از فصل بارندگی یعنی در طول فصل بهار یا ماه های گرمتر زیستگاه آنها آغاز می شود. چون هوای گرم بهترین زمان برای تحریک هورمون های جنسی طوطی است و احتمال موفقیت باروری افزایش پیدا می کند. بیشترین عرضه غذا و شیردهی فرزندان نیز در این فصل صورت میگیرد و دمای گرم برای بقای جوجه هایی که بی دفاع و بدون پر متولد می شوند، بسیار مناسب است.

برای تولید مثل موفق و تکثیر، پرندگان و طوطی سانان به داروی تقویت نطفه عروس هلندی نیاز دارند.

۳- نحوه تولید مثل طوطی ها

پس از خواستگاری و انتخاب جفت مناسب، نوبت به جفت گیری میرسد. طوطی‌ها مانند بیشتر پرندگان دیگر به صورت جنسی تولیدذمثل می‌کنند، که این ۱ تا ۳ بار در سال اتفاق می افتد.

تولید مثل و جفت گیری طوطی سانان

جفت گیری بین طوطی ها بدین صورت است که وقتی هر دو طوطی آماده تولیدمثل می شوند، اندام های تولید مثلی آنها (بیضه ها – تخمدان ها) متورم می شوند و اسپرم و تخمک تولید می کنند. طوطی نر اسپرم را در کلواکای ​​خود ذخیره می کند تا زمانی که فرصتی برای جفت گیری ایجاد شود.

بعد از جفت گیری ماده آن اسپرم را قبل از اینکه به عمق بدنش برود تا تخمک ها را بارور کرده و تخمک گذاری را آغاز کند، آن را در کلواکا خود دریافت می کند. تخمک گذاری حدود ۲۴ تا ۲۶ ساعت زمان میبرد تا درنهایت تخک گذاری انجام میشود. ۱۸ تا ۳۰ روز نیز زمان میبرد تا تخم ها بیرون بیایند.

کلواکا؛ یک منفذ کوچک و محفظه مانند است که طوطی نر (به دلیل نداشتن آلت تناسلی) از طریق این سوراخ اسپرم را از بیضه های خود آزاد می کند، در حالی که ماده ها دارای کلواک هستند و تخمک را از تخمدان های خود آزاد می کند. در شروع فصل جفت گیری، کلواکای ​​طوطی نر و ماده در خارج از بدن آنها متورم می شود و آنها را برای پرورش آماده می کند.

در نهایت

دانستیم که فرآیند جفت گیری و تولید مثل طوطی ها با مراحل:

  1. جذب و انتخاب همسر
  2. پیوند دادن آنها
  3. پیداکردن لانه مناسب
  4. بارورکردن تخمک ها
  5. تخم گذاری و جوجه کشی انجام میشود.

این را نیز بدانید که شباهت های زیادی بین گونه های متفاوت طوطی وجود دارد. اما رفتارهای جفت گیری بین آنها جالب و منحصر به فرد است. بعد از انتخاب جفت مناسب کل زندگی خود را با همان شریک زندگی می کنند و تمرکز آنها روی مراقبت از فرزندانشان است.

 

گردآوری توسط: فروشگاه طوطی سانان تهران طوطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *