جوجه عروس هلندی چندروزه از تخم بیرون میاد؟

جوجه عروس هلندی چندروزه از تخم بیرون میاد؟

همواره در مورد موضوعاتی همچون: فاصله تخم‌گذاری عروس هلندی و این که تخم عروس هلندی چند روزه جوجه میشه؟ سوالات زیادی مطرح شده است. این موضوع در روند جوجه‌کشی هر پرنده به عوامل مختلفی بستگی دارد و البته در مورد پرنده عروس پاریس هم در یک دوره متوسطه بیست و یک روزه مشخص می‌شود.

تخم‌گذاری و جوجه‌کشی عروس هلندی، یک فرآیند معمولاً پیچیده و نیازمند به انرژی و کالری در این پرندگان است. این پرنده‌های زیبا عموماً در فصل بهار و تابستان تخم می‌گذارند.

اگر می‌خواهید در خصوص فصل تخم‌گذاری عروس هلندی، فاصله تخم گذاری و این که عروس هلندی چند روزه از تخم بیرون می‌آید؟ بیشتر بدانید؛ لطفاً در ادامه با تهران طوطی همراه باشید.

تخم عروس هلندی چند روزه جوجه میشود؟

زمان بیرون آمدن جوجه عروس هلندی از تخم، معمولاً پس از حدود ۱۸ تا ۲۱ روز از زمان شروع نشستن مادر بر روی تخم‌ها به دنیا می‌آیند. این دوره ممکن است بسته به عواملی مانند: دما و شرایط محیطی متفاوت باشد.

عروس هلندی ماده پس از تخم‌گذاری بر روی تخم‌ها نشسته و آن‌ها را گرم نگه می‌دارد تا جوجه‌ها در داخل تخم بزرگ شوند و بتوانند خود را از پوست تخم بیرون بیاورند.

وقتی که جوجه‌ها آماده به‌ دنیا آمدن هستند؛ با استفاده از گرما و فشار، پوست تخم را می‌شکنند و از آن خارج می‌شوند.

این فرآیند ممکن است چند ساعت به طول بینجامد و جوجه‌ها پس از بیرون آمدن به مدت کوتاهی در نزدیکی لانه می‌مانند تا برای پرواز و رشد بیشتر آماده شوند.

معمولاً پرنده‌های نوزاد برای چند روز توسط پدر و مادرشان تغذیه می‌شوند تا قدرت پرواز و استقلال را بیاموزند.

چه مدت پس از جفت‌گیری عروس هلندی تخم می‌گذارد؟

اولین سوال کلیدی که مطرح می‌شود این است که فاصله تخم‌گذاری عروس هلندی از زمان جفت‌گیری چقدر خواهد بود؟ به زبان ساده چه مدت طول می‌کشد تا عروس هلندی ماده پس از جفت گیری با عروس هلندی نر شروع به تخمگذاری کند؟

عروس هلندی ماده، معمولاً بین ۴ تا ۱۰ روز پس از جفت‌گیری، شروع به تخم‌گذاری می‌کند. این مدت زمان بسته به شرایط محیطی، مراقبت‌های انجام شده و وضعیت سلامتی آن ممکن است متغیر باشد.

جوجه عروس هلندی

با گذشت حدود ۴ تا ۱۰ روز از زمان جفت‌گیری، عروس پاریس ماده عموماً شروع به تخم‌گذاری در لانه‌ای که ایجاد کرده است می‌کند. این فرآیند تخم‌گذاری معمولاً در طول چند روز ادامه دارد و عموماً در هفته‌های اولیه، تخم‌گذاری شروع می‌شود.

ضروری است که در روند فاصله تخم‌گذاری عروس هلندی، تمامی شرایط نظیر: محیط، قفس و خوراکی برای پرنده فراهم باشد. به همین جهت شاید برای شما سوال باشد که در لانه عروس هلندی چی بریزیم؟ درنتیجه به شما توصیه می‌شود مقاله موردنظر را بخوانید.

عروس هلندی چند تخم می‌گذارد؟

 معمولاً عروس هلندی در یک دوره میان ۴ تا ۷ عدد تخم‌گذاری می‌کند. قطعاً در شرایط معمول این تعداد می‌تواند تحت‌تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد:

 1. عامل سن: معمولاً با رسیدن به سن بالاتر، تعداد تخم‌های تخم‌گذاری شده ممکن است کاهش یابد.
 2. عامل ژنتیکی: تعدادی از عروس هلندی‌ها به طور طبیعی تعداد تخم‌های بیشتری تخم‌گذاری می‌کنند (به دلیل عوامل ژنتیک و تقویت در دوره تشکیل نطفه)، درحالی‌که نمونه‌های دیگر ممکن است تخم‌های کمتری تخم‌گذاری کنند.
 3. شرایط محیطی: عوامل محیطی مثل: تغذیه مناسب، میزان استرس، دما و نور مناسب می‌توانند بر تعداد تخم‌هایی که عروس هلندی تخم‌گذاری می‌کند؛ تأثیر بگذارند. محیط آرام و امن، باعث افزایش تعداد تخم‌های تخم‌گذاری شده می‌شود.

با تمام این تفاسیر اگر بخواهیم رنج عددی برای این پرسش که عروس هلندی چند تخم می‌گذارد در نظر بگیریم باید بگوییم که این تعداد بین چهار الی هفت عدد است.

عروس هلندی در سال چند بار تخم‌گذاری می‌کند؟

 عروس هلندی معمولاً توانایی تخم‌گذاری در فصل بهار و تابستان را دارد. این پرنده‌ها بیشتر در این دو فصل تخم‌گذاری می‌کنند. بااین‌حال، تعدادی از گونه‌های عروس هلندی ممکن است در شرایط محیطی خاص مثل: دما و نور مناسب در فضای کنترل‌شده، به‌صورت مصنوعی و در طول سال به طور متناوب تخم‌گذاری کنند.

علاوه بر این، در این دو فصل، ماده و نرها تمایل بیشتری به جفت‌گیری و تخم‌گذاری دارند. نور و دما نیز از عوامل مهمی هستند که برای تحریک تخم‌گذاری در این پرنده‌ها تأثیرگذار هستند؛ بنابراین، زمانی که شرایط نوری و دمایی مناسب برای آن‌ها فراهم می‌شود؛ احتمال تخم‌گذاری بیشتر می‌شود.

اگر شرایط محیطی ایده‌آل و آرام فراهم شود و عروس هلندی‌ها به طور مراقبت شده و دقیق (از نظر شرایط تغذیه تا تشکیل نطفه و…) کنترل شوند؛ ممکن است در طول سال بیشتر از دو دوره تخم‌گذاری داشته باشند. اما در طبیعت، فصل بهار و تابستان به‌عنوان زمان‌های اصلی برای تخم‌گذاری و تولیدمثل در عروس هلندی‌ها شناخته می‌شوند.

سن تخم‌گذاری عروس هلندی

پرنده عروس هلندی معمولاً بعد از رسیدن به سنی حدوداً ۹ تا ۱۲ ماهگی، توانایی تخم‌گذاری را پیدا کرده و می‌تواند موجب تشکیل نطفه و جنین شود. این پرنده‌ها مانند بسیاری از همسانان دیگر خود، نیاز به رشد و رسیدن به فرآیند جنسی برای تخم‌گذاری دارند.

زمانی که عروس هلندی به سن بلوغ می‌رسد و سیستم تولیدمثل آن‌ها تکامل می‌یابد؛ ممکن است آمادگی تخم‌گذاری را باتوجه‌ به ویژگی‌های فیزیکی و خلق‌وخو نشان دهند.

چه مدت پس از جفت‌گیری عروس هلندی تخم می‌گذارد؟

بعضی از عواملی که می‌توانند بر سن تخم‌گذاری تأثیر بگذارند شامل شرایط محیطی مانند: نور، دما و غذا و همچنین سلامتی و ژنتیک عروس هلندی می‌شود. این عوامل می‌توانند در تحریک فرآیند تخم‌گذاری تأثیرگذار باشند و باعث آمادگی عروس هلندی برای تخم‌گذاری شوند.

در صورت فراهم بودن شرایط مناسب محیطی و بهبود وضعیت سلامتی، عروس هلندی ممکن است در سن کمتر هم به تخم‌گذاری بپردازد، اما معمولاً در سن حدوداً ۹ تا ۱۲ ماهگی، توانایی تخم‌گذاری در این پرنده‌ها ظاهر می‌شود.

رنگ و اندازه تخم‌های عروس هلندی

ممکن است برخی ترجیح دهند که تخم نطفه‌دار عروس هلندی را تهیه کنند و یا می‌خواهند در مورد پرنده خود بیشتر بدانند؛ در این مورد این سوال مطرح می گردد که اندازه و رنگ تخم عروس هلندی چگونه است؟

باید گفت که تخم‌های عروس هلندی معمولاً دارای ابعادی حدوداً ۲.۵ تا ۳ سانتیمتر در طول و ۱.۷ تا ۲ سانتیمتر در عرض هستند. اندازه تخم‌ها ممکن است کمی متفاوت باشد؛ ولی به طور معمول استوانه‌ای‌ شکل هستند. اندازه تخم‌های عروس هلندی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع تغذیه
 • سلامت عمومی پرنده
 • عوامل ژنتیکی
 • نوع نژاد عروس هلندی

درباره رنگ تخم‌ها، آن‌ها معمولاً دارای رنگ سفید یا کرمی با الگوها و نقوشی از نقاط یا خطوط بسیار نازک و رگه هستند. این الگوها و نقوش ممکن است برای هر تخم به دلیل موقعیت قرارگیری نطفه در جنین متفاوت باشد. علت این رنگ‌ها نیز به عوامل ژنتیکی و نوع نژاد عروس هلندی برمی‌گردد.

فرایند تخم‌گذاری در عروس پاریس

کوکاتیل‌ها بعد از رسیدن به سنی حدوداً ۹ تا ۱۲ ماهگی، توانایی تخم‌گذاری را پیدا می‌کنند. این پرنده‌ها بیشتر در بهار و تابستان تخم‌گذاری را شروع می‌کنند و معمولاً در یک دوره تخم‌گذاری میان ۴ تا ۷ عدد تخم‌گذاری انجام می‌دهند.

همچنین، فاصله تخم‌گذاری عروس هلندی از زمان جفت‌گیری معمولاً بین ۴ تا ۱۰ روز پس از جفت‌گیری است که می‌تواند متغیر باشد. سپس جوجه‌های عروس هلندی پس از حدود ۱۸ تا ۲۱ روز از تخم بیرون می‌آیند.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید؛ اگر سوال و تجربه‌ای دارید می‌توانید در قسمت کامنت، با ما در میان بگذارید.

20 دیدگاه برای “جوجه عروس هلندی چندروزه از تخم بیرون میاد؟

 1. زهرا گفته:

  سلام لطفاً جواب بدین عجله دارم جوجه چند روزه از تخم درومده شکمش باد کرده و نمیتونه چغلی بنداره باید چیکارش کرد😢

 2. Sadie گفته:

  با سلام وقت بخیر .من یا جفت نروماده عروس هلندی دارم الان بیشتر از ۱۰روز‌شده که جفت گیری کردن ولی تخم نمی‌ذاره این همه هم هزینه کردم .چرا اینقدر زمان گذشته ولی خبری نیست لطفاً جواب بدین ممنون

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست عزیز
   همانطور که بارها در جواب سوالات شما عزیزان تکرار کردم باز هم تکرار می کنم پاکسازی و تقویت نطفه به روش صحیح اصول اولیه جوجه کشی هست که باید انجام بشه. جهت اطلاع بیشتر مطالب در سایت قرار داده شده و پک پاکسازی رو در سایت هم می تونید تهیه بفرمایید یا با شماره ۰۹۱۹۴۹۶۹۲۰۲ خانم خیرآبادی تماس حاصل فرمایید

   ممنونم از همراهی شما با سایت تهران طوطی🙏🌹🌹

 3. علی گفته:

  سلام خسته نباشین ببخشید الان ۲۱ روز از تخم گذاری میگذره ولی خبری از بیرون آمدن جوجه هاش نیس این میتونه مشکل از چی باشه لطفا راهنمایم کنین ممنون

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام وقت بخیر
   اول اینکه اصول اولیه جوجه کشی پاکسازی هست که باید قبل از جفت گیری انجام بشه. در ثانی زمان بیرون آمد ن جوجه از تخم ۲۱ال ۲۳ روز از گذاشتن تخم توسط پرنده ماده هست. اگر این تایم رد شده و جوجه به دنیا نیومد با چراغ داخل تخم ها رو بررسی بفرمایید از اصلاحا رگ و ریشه داشت که بزارید بمونه ،(احتمالش کمه ) اگر تخم نطفه نداشت که دیگه فایده ندارد.

   ممنونم از همراهی شما

 4. علیرضا گفته:

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم تخم گذاشته ولی۲۱روز شده در نیامده همه تخم ها نطفه داره و جوجه ها بزرگ شدن.دفعه قبل هم تخم گذاشته بود جوجه ها بزرگ بزرگ شده بود، ولی در نیامدن،من تخم ها رو شکوندم می خواستم بدونم مشکل چیه؟پرنده ها روی تخم میخوابند.بعد۲۱روز رو باید از اولین تخمی که می‌زاره حساب کنیم یا آخرین تخم؟

 5. علیرضا گفته:

  عروس هلندی من تخم گذاشته ۲۱روز شده تخم ها همه نطفه دارن عروس ها هم رو تخم خوابیدن میخواستم بدونم مشکل چیه؟دفعه های قبل هم همینطوری بود بعد من تخم ها رو شکوندم.۲۱روز باید از اولین تخم بگذره یا از آخرین تخم؟

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام ارادت
   کلا بهتر این هست که بعد از این که تست نطفه دار بودن تخم ها شرایط گرمایی و رطوبتی رو در حالت ایده ال بگذاریم و کاری به پرنده ها نداشته باشیم
   ولی از اخرین تخمی که گذاشته میشه ۲۱ روز باید بگذره

   • سپیده خیرآبادی گفته:

    سلام
    عرض کردم خدمتتون هر تخم روز از اولین روزی که پرنده گذاشته ۲۱ الی ۲۳ روز بعد محاسبه کنید نه از آخرین تخم

 6. ستایش گفته:

  سلام عروس هلندیم تخم گذاشته و صدای جیک جیک جوجه رو از تخم میشنوم چیکار کنم؟ خودش میتونه از تخم بیرون بیاد؟ یا خودم کمک کنم بیارمش بیرون؟ امروز ۲۱ اومین روزه

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست من
   به هیچ عنوان دست به تخمها نزنید. جوجه زمانش که برسه خودش از تخم درمیاد.

   ممنونم از همراهی شما با سایت تهران طوطی

 7. سینا گفته:

  سلام عروس بعد ۲۱ روز خوابیدن رو تخم تخم رو رها کرده و می خواد از قفس بیاد بیرون از سه تخم معلومه دوتاش جوجه داره چیکار کنم؟تخم ها رو ببرم بیرون بذارن دستگاه؟

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام و عرض ادب
   معمولا جوجه بعد از ۲۱ الی ۲۳ روز از تخم میان بیرون. بعد از این تایم اگر جوجه ها در نیومدن با نور داخل تخم رو نگاه کنید اگر رگه یا نطفه داشت که هیچ اگر نداشت تخم هارو بردارید.

   سپاس از همراهی شما با سایت تهران طوطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *