علت اسهال طوطی + درمان اسهال عروس هلندی

علت اسهال طوطی و آموزش درمان اسهال در عروس هلندی

برای نگهداری و حفظ ویژگی های خاص و جذاب طوطی سانان چون: زیبایی، هوش و قدرت سخنوری نیازمند آگاهی کامل از شرایط نگهداری آنان و حتی درمان آنان در مواقع نیاز پرنده هستیم. عروس هلندی هنگامی دچار اسهال می گردد که، استرس، جابجایی، تغییر ناگهانی در رژیم غذایی، مسمومیت و یا حتی نشانه یک بیماری خطرناک در او هویدا می شود.

از این رو بهتر است از علت اسهال طوطی + درمان اسهال در عروس هلندی آگاهی یافت، تا بتوان در کمترین زمان، بهترین مداوا را بر روی عروس هلندی انجام داد. در ادامه همراه باشید تا علل اسهال عروس هلندی و درمان آن را بیاموزیم.

علائم و علل اسهال عروس هلندی

اسهال عروس هلندی از جمله عواملی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود و یا به درستی درمان نشود جان پرنده را به خطر می‌اندازد. از این رو صاحب پرنده باید آگاهی کامل از مدفوع پرنده در حالت عادی داشته باشد؛ تا در هنگام بیماری و اسهال با تغییرات به وجود آمده در مدفوع علائم و علل اسهال عروس هلندی را تشخیص داده و به دنبال درمان آن باشد.

پیشنهاد مطالعه: بیماری پرندگان

لازم به ذکر است تشخیص اسهال در پرندگان کمی دشوار است؛ چرا که در حالت عادی ادرار پرنده با مدفوع آن مخلوط شده و راه تشخیص را دشوار می سازد. از این رو باید به صورت مداوم مدفوع عروس هلندی چک شود تا در صورت بروز تغییرات هر چه سریع تر علت اسهال طوطی تشخیص داده شود و از طریق دامپزشک مراحل مداوای پرنده صورت گیرد.

علائم اسهال و مدفوع غیر عادی در عروس هلندی

برای آگاهی از علائم اسهال و مدفوع غیر عادی در عروس هلندی بهتر است در ابتدا بدانیم که، به صورت کلی مدفوع عروس هلندی از سه قسمت تشکیل شده است.

 1. مدفوع: قسمت جامد، که به صورت عادی قهوه ای رنگ و مایل به سیاه تا سبز رنگ است و این تغییر رنگ کاملاً به نوع رژیم غذایی عروس هلندی شما بستگی دارد.
 2. ادرار: کاملا مدفوع را احاطه می کند و میزان آن باز هم به نوع رژیم غذایی مرطوب عروس هلندی مانند گیاهانی که تغذیه می کند بستگی خواهد داشت.
 3. اورات: یا اسید اوریک که همان قسمت سفید مایل به کرم رنگ است که دورتادور مدفوع را احاطه می کند، البته بستگی به ارتفاعی دارد که پرنده در آن قرار می گیرد.

آشنایی با چندین عامل که باعث تغییر ظاهر مدفوع عروس هلندی می شود.

 • افزایش قابل توجه در میزان ادرار که ۳ قسمت نامبرده به وضوح به صورت کاملاً مجزا از هم قرار می گیرند.
 • رژیم غذایی نامناسب
 • عفونت ویروسی
 • استرس بر اثر جابجایی سفر و یا ضربه های مداوم
 • تومور
 • مسمومیت

اسهال طوطی

در صورتی که عروس هلندی دچار اسهال شود مدفوع کاملاً یکنواختی خواهد داشت. به این معنی که سه قسمت نامبرده از مدفوع بدون جدایی از یکدیگر قابل مشاهده هستند. که باز هم تاکید می کنیم که با میزان ادرار بالا به دلیل رژیم غذایی میوه و سبزیجات مرطوب به پرنده که ایجاد می شود، اشتباه اشتباه گرفته نشود.

راه تشخیص علت اسهال عروس هلندی

اسهال عروس هلندی غالباً یک علامت هشدار دهنده از یک بیماری است.

 • مدفوع سبز غیرطبیعی
 • مدفوع سبز خیلی روشن و زرد که غالباً یک عفونت باکتریایی یا مشکلات کبدی را خبر می دهد.

می توانند هشداری برای مبتلا شدن عروس هلندی به اسهال باشند.

علت اسهال در عروس هلندی چیست؟

از آنجایی که اسهال در عروس هلندی و سایر طوطی سانان یک بیماری محسوب نمی شود می توان اسهال را یک عامل و علل از بروز یک بیماری گوارشی در بدن پرنده دانست که قطعا می تواند خبر ازمشکلات روانی، پاتولوژی و یا تغذیه ای دهد. که با دانستن علت اسهال عروس هلندی براحتی می توان او را مداوا کرد.

از سری مواردی که در عروس هلندی باعث بوجود آمدن اسهال می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. فشار روانی
 2. تغییر ناگهانی رژیم غذایی
 3. غذای بی کیفیت و فاسد
 4. آلرژی غذایی
 5. عفونت ویروسی
 6. بیماری باکتریایی
 7. تومور
 8. التهاب کبد یا پانکراس
 9. مسمومیت با سرب
 10. حمله انگلی که شامل: کرم‌های گرد، کرم‌های نواری، تک‌یاخته‌ها می شوند

شایان ذکر است، در صورتی که عروس هلندی فقط ۲۴ ساعت دچار اسهال شود؛ جای نگرانی نیست و این مورد ممکن است به دلیل پرخوری و یا ناسازگاری غذای جدید با بدن پرنده باشد.

پیشنهاد مطالعه:

پیشنهاد مطالعه: چگونه عروس هلندی را تمیز کنیم

اما در صورتی که بیش از ۲۴ ساعت پرنده دچار اسهال شد، حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

نحوه درمان اسهال

درمان زودهنگام اسهال جهت جلوگیری از عوارض جدی برای عروس هلندی بسیار مهم است. اولین قدم مراجعه به دامپزشک است، در مرحله بعد باید مطمئن شوید که علائم بروز اسهال عود نمی کنند؛ از این رو بهتر است، توصیه های زیر را دنبال کنید:

به رفتار عروس هلندی خود توجه کنید.

رفتار پرنده خود را از نزدیک برای هرگونه علائم بیماری احتمالی زیر نظر داشته باشید. به عنوان مثال: علائم زیر نشان می دهد که عروس هلندی شما ممکن است بیمار باشد:

 • پرنده بی حال و بی انرژی است
 • پرنده دیگر چهچه نمی زند و در واقع شاداب نیست
 • پرهای خود را باز نمی کند
 • تمایلی به خوردن غذا ندارد
 • دارای پرهای ژولیده است
 • مدام در حال استفراغ است.
 • از سوراخ های بینی و چشمانش ترشح خارج می شود.
 • در مدفوعش خون دیده می شود.

از تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی پرنده اجتناب کنید.

اگر دامپزشک تغییری در رژیم غذایی پرنده توصیه کرده است، تغییرات را به صورت تدریجی ایجاد کنید تا به عروس هلندی این فرصت را دهید که به آن عادت کند. تا زمانی که هنوز اسهال دارد به او غذای تازه مانند: سبزیجات و میوه ندهید. همچنین، بسته به دستورات دامپزشک، ممکن است بخواهید پروبیوتیک ها را نیز به عنوان تقویت سیستم گوارش به پرنده خود بدهید.

به دنبال دلیل بوجود آمدن اسهال پرنده در خانه باشید.

درصورتی که به پرنده اجازه پرواز در سراسر خانه را می دهید باید به این نکته شک کنید که پرنده ممکن است در حین پرواز به قسمت های مختلف خانه با فضاهای خطرناک و یا مواد غذایی و یا دارویی خطرناک روبرو شده باشد. به عنوان مثال:

 • غذاهایی که برای عروس هلندی بسیار سمی و مضر هستند مثل: شکلات، کافئین و الکل
 • فلزات سمی چون: روی و سرب
 • داروهای انسان
 • گیاهان سمی مانند: گوش فیل، زنبق و …
 • سم های کنترل آفات
 • بعضی از غذاهای ممنوع برای عروس هلندی

درمان فوری اسهال عروس هلندی در خانه

در حالی که درمان سریع اسهال برای جلوگیری از عوارض جدی برای پرنده مهم است، اما باید به منبع این علائم توجه کرد تا از عود آنها جلوگیری شود. شما می توانید درمان فوری اسهال عروس هلندی در خانه انجام دهید، اما اغلب لازم است که حتما با دامپزشک مشورت کنید. دامپزشک با یافتن علت اسهال اسهال در عروس هلندی به این روند سرعت می بخشد.

 1. از بین بردن عامل استرس: پرنده را در اتاقی آرام و بی صدا قرار دهید.
 2. رژیم غذایی او را مجدداً متعادل کنید. می توانید به او زغال چوب و پروبیوتیک بدهید تا به سیستم گوارشی او کمک کند تا مجددا منظم شود.
 3. همچنین، مطمئن شوید که او به اندازه کافی نوشیدنی می‌نوشد: اسهال باعث کم‌آبی بدن می‌شود که می‌تواند کشنده باشد.
 4. در صورتی که پرنده دارای توده‌ است، نمی‌نوشد و بی‌تفاوتی آشکار نسبت به نوشیدن دارد، و یا اگر وضعیت آن به‌طور مشهود بدتر می‌شود، فوراً با دامپزشک پرندگان مشورت کنید.
 5. جلوگیری از اختلالات حمل و نقل

برای جلوگیری از اسهال، بیش از هر چیز لازم است شرایط زندگی بهینه را برای پرنده خود فراهم کنید: زیستگاه او باید تمیز و سازگار با گونه هایش باشد و غذای آن باید با کیفیت عالی باشد. از هرگونه تغییر ناگهانی یا استرس غیرضروری خودداری کنید و تمام مواد سمی و اجسام خارجی که ممکن است بلعیده شوند را از محیط پرنده حذف کنید.

چگونگی درمان اسهال طوطی توسط دامپزشک

در صورتی که شرایط عروس هلندی بسیار حاد بود و دامپزشک تاکید بر چکاپ پرنده داشت؛ یک آستر کاغذی جدید در پایین قفس قرار دهید تا در صورت نیاز یک نمونه مدفوع تازه داشته باشید. هنگامی که در دامپزشکی هستید، تا حد امکان اطلاعات بیشتری را برای کمک به دامپزشک خود در تشخیص او ارائه دهید.

پیشنهاد مطالعه: بیماری نوک عروس هلندی

به عنوان مثال، به دامپزشک خود بگویید که اسهال از چه زمانی شروع شده است و چند بار اتفاق افتاده است و علائمی را که متوجه شده اید ذکر کنید. همچنین مهم است که به دامپزشک خود بگویید که پرنده شما چه چیزی می خورد و آیا در اطراف پرندگان دیگر بوده است یا خیر.

آزمایشهایی که ممکن است دامپزشک برای درمان اسهال عروس هلندی انجام دهد

این امکان وجود دارد که دامپزشک شما نیاز به انجام برخی آزمایشات تشخیصی برای علت اسهال طوطی شما داشته باشد. برخی از آزمایشاتی که ممکن است دامپزشک شما انجام دهد عبارتند از:

 • شمارش کامل خون (CBC)
 • آندوسکوپی
 • پانل بیوشیمی سرم
 • رادیوگرافی (اشعه ایکس)

هنگامی که دامپزشک شما علت اسهال عروس هلندی را مشخص کرد، احتمالاً برخی از گزینه های درمانی به شما داده می شود. این گزینه ها می تواند شامل:

 1. داروهای آنتی بیوتیک یا ضد قارچ
 2. جراحی برای رفع انسداد
 3. داروهایی برای درمان مشکلات دستگاه روده

باشد. هنگامی که پیگیر درمان مناسب برای طوطی خود هستید، سعی کنید تمام دستورالعمل هایی را که دامپزشک به شما می دهد دنبال کنید.

پس از معالجه عروس هلندی چه کارهایی باید در خانه انجام داد؟

پس از آوردن عروس هلندی به خانه، چیزی جز پلت به همراه آب شیرین به او ندهید تا بخورد. هنگامی که اسهال کاهش یافت، می توانید به پرنده خود غذاهای مورد علاقه اش مانند میوه ها و سبزیجات تازه را در مقادر کم ارائه دهید.

حتما مراقب مدفوع عروس هلندی خود باشید. آستر قفس را هر روز عوض کنید تا هر گونه تغییر را راحت تر ببینید. شما باید عادت داشته باشید که قفس پرنده خود را مرتب تمیز کنید و هر روز آسترهای قفس را عوض کنید. و از آنجایی که پرندگان ممکن است در این حالت از دست دادن گرمای بدن را تجربه کنند، که همین امر می تواند آنها را بیمار کند، حتما قفس را در یک اتاق گرم و دارای تهویه مناسب قرار دهید تا پرنده خود را سالم و شاداب نگه دارد.

دانستن علت اسهال طوطی + درمان اسهال در عروس هلندی بهترین راه برای جلوگیری از تشدید بیماری و یا مرگ پرنده است. اسهال در عروس هلندی به دلیل شوک عاطفی یا استرس ایجاد می شود. همچنین می تواند علل پاتولوژیک یا گوارشی داشته باشد که رایج ترین آنها عبارتند از: تغییر ناگهانی در رژیم غذایی، غذای بی کیفیت، فاسد یا نامناسب، آلرژی غذایی، بیماری باکتریایی یا ویروسی، مسمومیت و غیره.

درمان اسهال طوطی عروس هلندی با تجویز دامپزشک پس از انجام آزمایشهای خاصی چون: آندوسکوپی، CBC، رادیوگرافی و … صورت می گیرد که تجویز آنتی بیوتیک ها یکی از راه های درمان اسهال این پرندگان دوست داشتنی محسوب می شود.

گردآوری توسط: فروشگاه طوطی سانان تهران طوطی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *