بیماری ورم روده در جوجه عروس هلندی

درمان ورم روده عروس هلندی جوجه سرلاکی پرنده

ممکن است عروس هلندی و سایر پرندگان ریز جثه به بیماری گوارشی ورم روده مبتلا شوند. این بیماری به دلیل عفونت داخلی اتفاق می افتد و به عوامل متعددی بستگی دارد. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم و روش درمان متفاوتی را برای شما توضیح می دهیم.

بیماری ورم روده در جوجه، جفت مولد

بیماری عفونتی ورم شکم در پرندگان به دلیل رعایت نکردن مسائل بهداشتی و شرایط محیط به وجود می آید. در ابتدا با علت های اصلی آن آشنا می شویم.

مرگ جوجه عروس هلندی بیماری روده
مرگ جوجه عروس هلندی سرلاکی به علت بیماری ورم روده

علت ایجاد ورم روده در پرندگان:

 1. استفاده از دان و تخمه ی آلوده
 2. آب آلوده
 3. تغذیه نامناسب
 4. عدم رعایت بهداشت
 5. انتقال از والدین
بیماری عفونت ورم روده جوجه عروس هلندی
عکس ورم روده جوجه عروس هلندی

استفاده از دان تخمه آلوده: باید برای ضدعفونی کردن ارزن و کتان از جرمی ساید پرنده استفاده شود و برای دانه‌های ریزتر تخمه بوسیله‌ی نانوسیل یا نانوبیوساید یا پودر موندپروپ استفاده شود.

آب آلوده: آب یکی از بهترین عوامل ایجاد ورم روده در جوجه و والدین می‌باشد که برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است حتماً از آب تصفیه شده یا آب جوشیده سرد شده استفاده کرد.

نکته: حتما جای ظرف آب والدین بهتر است هر ۱۲ساعت یا ۲۴ ساعت با دست و فرچه کاملاً شسته شود و آب داخل آن عوض شود.

تغذیه نامناسب: ضدعفونی نکردن انواع سبزیجات، میوه‌جات، صیفیجات و… استفاده از سبزیجات مرطوب، استفاده کردن تفاله هویچ با آب هویچ که حتماً بعد از رنده کردن هویج باید آن را داخل پارچه‌ای بریزید و آب آن را بگیرید و خالی تفاله را به پرنده دهید.

نکته: در ضمن سبزیجات و صیفی جات را حتما با جرمی ساید یا سرکه سیب ضدعفونی کنید.

رعایت نکردن بهداشت: حتماً جای دان، ظروف آب، نشیمن‌ها، قفس عروس هلندی و کلیه ی لوازم را با جرمی ساید یا نانوبیوساید ضدعفونی کنید.

انتقال از والدین (جفت ها)

این اتفاق به دو روش صورت می گیرد:

 • از طریق عامل وراثت که معمولاً از نطفه انتقال می ‌یابد.
 • از طریق غذادادن والدین به جوجه‌ ها

نکته: اغلب اوقات وقتی یکی از جوجه ‌ها درگیر ورم روده باشد بقیه جوجه‌ ها نیز درگیر آن می‌ باشند فقط ممکن است دیگر جوجه‌ ها علائم را کمی دیرتر نشان دهند.

پیشنهاد مطالعه: درمان اسهال عروس هلندی

پیشگیری از ورم روده در جوجه ‌ها و پاکسازی والدین

راه حل اول:

بهتراین است که هر۶ماه یکبار و یا هر دوره قبل از تکثیر برای جفت ‌هایی که جوجه مشکل دار (مثلاً ورم روده) می ‌دهند یا جفت هایی که حتی جوجه بیمار و مشکل دار نمی‌دهند پاکسازی انجام شود.

نکته: جفت‌هایی که تازه خریداری می شوند را حتماً قبل از ورود به مجموعه یا قراردادن کنار دیگر پرندگان در خانه حتماً باید دو هفته قرنطینه کرد و جزو واجبات است.

راه حل دوم:

بهتر این است که هفته‌ی اول جابجایی کاری جفت‌ های تهیه شده‌ نداشته باشیم و در ابتدای هفته‌ ی دوم شروع به چک کردن فضله پرندگان کنیم اگر شکل خاصی نداشت می‌ توان پاکسازی را شروع کرد.

راه حل سوم:

نکته‌ی بسیار مهم این است که در دوره‌ هایی که جفت ها دم تخم هستند یا جوجه دارند به هیچ عنوان پاکسازی انجام نشود.

دارو‌هایی که می‌توان برای دوره پاکسازی تهیه کرد:

 • فوزباک
 • تایلوزین
 • تریکوپلاس
 • TNT
 • گامبو رانفید

درمان ورم روده عروس هلندی سرلاکی و روش استفاده از دارو‌ها برای دوره پاکسازی

اگر از فوزباک برای پاکسازی استفاده می کنید باید اندازه یک عدس از دارو را داخل ۱۰۰ سی ‌سی آب بریزید و به مدت ۸ الی ۱۰ روز در اختیار جفت‌ ها قرار دهید بعد از مصرف و این دوره استفاده از دارو به مدت ۷روز پروبیوتیک در اختیار جفت ها قراردهید.

نکته: دستور مصرف تریکوپلاس، تی ان تی و گامبونیز مانند فوزباک می باشد.

اگر برای دوره پاکسازی از تایلوزین ۵٪ استفاده می کنید به اندازه ۵ قطره از دارو را با یک سرانگشت عسل و ۱۰۰ سی‌ سی آب مخلوط کنید و به مدت ۷ روز در اختیار پرنده قرار دهید و بعد از آن به مدت ۷ روز پروبیوتیک در اختیار پرنده قرار دهید.

نکته: اگر تایلوزین ۲۰٪ هم استفاده می کنید بازهم به روش بالا عمل کنید.

۴ نکته کلیدی که باید حتماً مورد توجه قرار بگیرد

 • عسل در آب باعث بالا رفتن غلظت آب شده و باعث حل شدن تایلوزین در آب می شود.
 • هیچوقت و به هیچ عنوان داروها مثل تایلوزین را به صورت مستقیم در اختیار پرنده قرار ندهید.
 • حتما باید به این نکته توجه داشت که به پرنده‌هایی که در دوره جفت گیری یا جوجه داری هستند به هیچ‌عنوان دوره پاکسازی ندهید.
 • بعد از دوره پاکسازی و پروبیوتیک به مدت یک هفته فقط آب خالی در اختیار پرنده قرار دهید.( منظور ظرف آب پرنده است) و بعد از یک هفته مکمل‌ های مدنظر خود را مثل مولتی ویتامین‌ها (موتاپیت، فرتی‌ دییت، امنی ویت، بیوتن، سیکمیلپس و…) نطفه ساز‌ها مثل (کپسول ای و اس، آ دی ۳ ای و…) را در اختیار پرنده قرار دهید.

تمام مکمل ‌ها، مولتی ویتامین‌ ها، نطفه سازها به صورت مایع و پودر از برندها و مارک‌ های معتبر اروپایی و آمریکایی در فروشگاه طوطی سانان تهران طوطی موجود است. از طریق سایت (دارای لوگو اینماد) با درگاه امن خرید آسان، امن و سریع را در مجموعه تهران طوطی تجربه کنید.

 

17 دیدگاه برای “بیماری ورم روده در جوجه عروس هلندی

 1. مجتبی گفته:

  سلام من به عروسام که جوجه داشتن هفته دوم به بعد روزی دو الا سه وعده تخم مرغ با خرفه قاطی میکردم میدادم سیخ پرشدن دوتاشون مردن فکر کنم ورم روده گرفتن سومی ام گرفته ولی هنوز نمرده میشه راهنمایی کنین چکار کنم خوب بشه ممنون

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست من
   ورم روده بنظرم نمیتونه برای تخم مرغ و خرفه باشه
   داخل سایت مقاله در مورد ورم روده نوشته شده است اگر حوصله دارید مطالعه بفرمایید؛ در غیر این صورت بطور خلاصه علت هایی همچون: آلوده بودن جفت یعنی انتقال از والدین، آلوده بودن آب خوراکی که در اختیار جفت هست، دان آلوده یا محیط آلوده انتقال پیدا کرده است.
   در هر صورت قبل از جفت گیری باید یک دوره پاکسازی که به تجربه شخص من استفاده ۷ روزه از تی ان تی یا الفاسریل بعد از آن ۲ روز استراحت و قرار دادن آب و غذای ساده بدون افزودنی بعد از آن قرار دادن ۷ روز پروبیوتیک از برند نکتون یا ورسلاگا یا ایرانی بیوپل بعد از آن تقویت غذایی جفت و قرار دادن مکمل افزایش نطفه از برند هاکیمول یا ا د س ای
   اما اگر بعد از به دنیا آمدن جوجه متوجه ورم روده در آن شدید است، قبل از دیر شدن باید با یک دامپزشک حاذق مشورت کرده و درمان آنتی بیوتیک تزریقی را شروع کرد.
   امیدوارم تجربه اندک اینجانب برای شما مفید باشد.

 2. ساشا گفته:

  سلام یه عروس هلندی ۲۳ روزه دارم که به گفته فروشنده از مولد تغذیه میکرده
  روز اولی که گرفتم گفت هنوز چینه دونش پره و چند ساعت دیگه بهش غذا بده
  بعد چند ساعت من تازه سرلاک دادن رو شروع کردم
  از اول مدفوعش سبز بود
  اول تو دمای عادی خونه بود از یکی پرسیدم گفت مدفوع سبز یعنی سرما خورده الان توی اتاق گذاشتمش توی جعبه متوسط و بخاری روشن دماسنج هم ۲۹ درجه رو نشون میده.
  از همون اول هیچ وقت چینه دونش خالی خالی نشده یا اینکه ما بلد نیستیم اما ولع داره
  مثلا یکی گفت چینه دون وقتی خالیه باید بچسبه به سینه‌اش که من همیشه دیدم یه خورده ای وقتی خالیه گرده اما سفت نیست
  مثلا بین وعده های غذایشش ۶ یا ۷ ساعت فاصلست
  اما بین آخرین وعده تا روز بعد ۹ ساعت هم زمان گذشته
  دیروز توی سرلاکش سرکه سیب ریختم که یه خورده بهتر بود
  اما به خاطر اینکه گفتن سرماخورده TNT خیلی خیلی خیلی کم ریختم توی سرلاکش
  از دیشب ساعت ۷ عصر که بهش سرلاک با TNT دادم تا همین الان که ۷ صبح است چیزی نخورده ولع برای خوردن داره اما چینه دون خالی نیست
  وزنش هم تقریبا کم میشود
  نمیدونم باید چیکار کنم؟
  ببخشید طولانی شد گفتم شرح حال کامل بنویسم
  اگه‌ امکان داره بنده رو راهنمایی کنید

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام
   عرض ادب و احترام
   ضمن تشکر بابت اینکه سایت مارو دنبال میکنید و اعتمادی که به دارید
   برای همچین مسائلی بهتر اینه که تماس بگیرید با شماره هایی که تو سایت هست
   اما درکل اگر بخوام مختصر تجربه ام رو در اختیارتون بزارم که اول باید دیده و بررسی بشه در غیر اینصورت هر پاسخی که من ندیده بدم متاسفانه میشه همان زیاده گویی که برخی دوستان انجام میدن و پرنده ی سالم رو مریض میکنن و حتی ممکنه به کشتن بدن
   کوتاه بگم اول اینکه به جز سرلاک نیازی نیست چیز اضافه ی دیگه ای به پرنده بدید و کمی از حساسیت های اضافه در مورد پرنده کم کنید وقتی پرنده سرحال هست و سرلاک رو میخوره حالا منظور از سرحال اون چیزی هست که از یک پرنده ۲۳ روزه توقع میره
   لطفا سرلاک در حجم کم حد اکثر ۳ سی سی در وعده ها و زمان های زیاد بدید یعنی توی ۲۴ ساعت ۸ بار به پرنده سرلاک در حجم کم بدید تقریبا هر ۸ ساعت ۲الی ۳ سی سی و شب ساعت ۱۲ شب بدید تا ۸ صبح نیازی نیست که بهش غذا بدید و از اینکه جلوی باد مستقیم کولر بردارید و زیر دریچه بزارید دما هم بین ۳۰ تا ۳۲ درجه باشه
   باز هم اگر مورد و سوالی بود با شماره ۰۹۱۲۲۰۵۴۱۴۳ تماس لگیرید در خدمتم

 3. احسان رحمتی گفته:

  سلام. مولد من به فاصله ۱۸ روز ۸ تخم گذاشته که همگی نطفه دارن. الان سه تا شون در اومدن و به ترتیب ۶.۴.۳روزه اند.از روز اول در کنار ارزن و تخمه بهشون سپیده تخم مرغ به همراه پودر سوخاری و سریا دادم. الان که جوجه های دیگه هم تو راهند میتونم بعد ۶ روز که به جوجه اول و ۳ روز به جوجه سوم سریا دادم پروبیوتیک رو شروع کنم؟ اگر بله چه جوری به جوجه های آینده سریا بدم؟ در صورتی که باید ۶ روز پروبیوتیک بدم. آیا پروبیوتیک خالی مثلا برای جوجه ای که فردا در میاد ضرر داره؟ ممنون میشم جوابمو زودتر بدید

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست من
   ممنونم از همراهی شما با سایت تهران طوطی
   خدمتتون عرض کنم که اکثر جوجه هایی که تازه متولد می شن دچار بیماری ورم روده هستند. اگر پرنده شما هم چنین مشکلی داره باید از انتی بیوتیک الفاسریل یا سریا به مدت ۷ روز و بعد از اون از پروبیوتیک به مدت ۷ روز استفاده بشه.
   این طول دوره درمان هست . حالا اگر جوجه تون سرلاکی هست به اندازه یک سر چاقو یا به اندازه یک عدس از پودر الفاسریل رو روزی یک مرتبه به سرلاکش اضافه می کنید به مدت یک هفته و بعد از اون به همین روش پروبیوتیک رو به جوجه می دهید و تمام. ان شااله مشکل حل می شه. ولی اگر جوجه توسط مولد تغذیه می شه کافیه به همون مدت و وقدار که خدمتتون عرض کردم الفاسریل و بعد پروبیوتیک به اندازه یک سر چاقو رو روی غذای نرم به مولد بدهید تا از طریق غذا دادن به جوجه مشکل جوجه هم رفع بشود ان شااله.

   بزقرار باشید

 4. خانم ملکی گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  شما نوشتید پاکسازی زمان جوجه کشی نباید انجام بشه. دلیلش رو هم میتونید بگید ؟
  من مقاله و تجربیات شما رو کامل خواندم
  سه روز به بدنیا اومدن جوجه ها جفت نر من یکدفعه شروع کرد به دم زدن من تجربه دیدن مریضی پرنده رو نداشتم بوی تند زننده مدفوع رنگ خیلی سبز پررنگ شبیه سیاهی.در عرض هفده ساعت پرنده تلف شد. چون شب متوجه دم زدن شدم و صبح تا ببرم دکتر از دستش دادم. پرنده ماده عروس هلندی با سه تخم موند گفت تخم ها رو بریز دور من دلم نیومد . و از همان روز با تی آن تی درمان رو شروع کردم برای ماده چون اون هم همان علائم رو داشت مدفوع و بوی بد و تحرک کم ترسیدم که حالش بدتر بشه.الان چه اتفاقی ممکنه بیوفته برای جوجه ها. سه روز تی ان تی،دو روز آب خالی دادم بعد سه روز هم پروبیوتیک. تقریبا از روز دوم تی ان تی جوجه ها یکی یکی متولد شدن. الان ۱۶ روزه هستن. دو تا رو سرلاکی کردم

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست عزیز وقت شما هم بخیر
   ممنون از اینکه وقت گذاشتی و مقاله من رو خوندید. بله همونطور که عرض کردم یکسری کارها از قبیل پاکسازی و دادن یکسری داروها به مولد تا قبل از جفت گیری باید انجام بشه که حدود ۴ هفته طول می کشه و بعد از اون می تونید لانه رو ببندید. اینکه در زمان جفت گیری پاکسازی نباید انجام بشه همین علت اماده بودن پرنده هست. در زمان پاکسازی باکتری های مفید و مضر هر دو باهم از بین می روند که برای جایگزینی باکتری های مفید باید از پروبیوتیک استفاده بشه. و با دوباره انجام دادن اینکار پرنده ممکنه مجددا تخم بزاره و روی تخم های قبلی ننشینه یا به جوجه هاش غذا نده.
   متاسف شدم که پرنده نر شما از بین رفت. ان شااله جوجه ها زودتر بزرگ بشن و لطفا تا زمانیکه جوجه هارو از مولد جدا نکردید به غیر از غذاهای ومقوی دارو دیگه ای به مولد ندهید. غذاهای مقوی شامل پلت انواع حبوبات ابپز و ذرت ابپز و انواع جوانه ها و سفیده تخم مرغ (توجه کنید که آب غذاهای آبپز شده رو حتما با اردسوخاری مخصوص پرندگان و غذای تخم مرغی حتما بگیرید) و انواع سبزیجات و میوه جات رو در برنامه غذایی مولد قرار دهید
   با تشکر برقرار باشید

 5. احسان رحمتی گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید.ممنون که جواب سوال قبلیم رو خیلی سریع دادید اما من در قسمت قبل تمام جوابمو نگرفتم و دوباره مطرح میکنم شاید بتونم جواب کامل بگیرم. عرض من اینست که مولد داره به جوجه ها غذا میده و تا الان من سرلاک استفاده نکردم. شما فرمودید که به مولد ۷ روز سریا یا آلفا سریل بدید و بعد ۷ روز پروبیوتیک خوب این فاصله ۴ تا جوجه من بیرون آمدند و ۴ تا دیگه تو راهند. من اگر بخوام ۷ روز دوم پروبیوتیک بدم جوجه ای که از روز بعد در میاد باید ۷ روز پروبیوتیک بخوره. این براش مضر نیست؟ باید چکار کنم تو این موندم. ممنون از پاسخگویی شما

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم به یک دامپزشک مراجعه کنید چون نه مجموعه ی ما بلکه هر کس دیگه ای هم که ندیده پیشنهادی بده یادارویی بده کاملا کار اشتباهی هست
   ولی با توجه به فرمایشات جنابعالی اگر زیر دل پرنده رد مشکی و ورم غیر طبیعی باشه و دفع انجام نده ورم روده هستقسمت پایین بدن پرنده باید کمی بزرگتر باشه و تا حدی طبیعی هست از از یه مرحله ای به بعد غیر طبیعی میشه
   بنابراین نیاز به بررسی بیشتر هست

 6. اشکان گفته:

  سلام وقت بخیر
  خسته نباشید
  عروس های من سه تا جوجه داشتن که یکیشون بر اثر ورم روده مردن.میخوایتم ببینم اونیکی ها هم ممکنه دچار بشن.یکیش الان هشت روزه هستش و اونیکی چهار روزه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با تشکر 🙏

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز در خدمت هستم
   جناب آقای اشکان اکثر جوجه هایی که به دنیا میان دچار بیماری ورم روده هستن و اگر به موقع و به صوت کامل درمان بشن هیچ مشکلی به وجود نمیاد. درمان هم در سایت تهران طوطی به طور کامل توضیح داده شده لطفا مطالعه بفرمایید.
   اون جوجه شما که متاسفانه از بین رفت ورم روده حاد داشته و درمان نشده برای جوجه های دیگه دقت بفرمایید اگر دچار ورم روده بودن که نشانه آن هضم نشدن غذا در چینه دان و ورم کردن آن می باشد و معمولا گوارش جوجه کار نمیکند می باشد که در این صورت درمان باید شروع شود.
   ممنونم از اینکه سایت تهران طوطی رو انتخاب کردید.

 7. عرشیا گفته:

  سلام من تقریبا ۳۵ روزه یه عروس سرلاکی دارم که رودش متورم بوده هنوزم همونجوریه با سرلاک بزرگش میکنم
  سرلاکشم نه سفته نه شل مارکشم خوبه
  مشکلش از چیه؟

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام دوست عزیز ممنونم از اینکه سایت تهران طوطی رو برای مشاوره انتخاب کردید در خدمتتون هستم.
   بزرگوار شما باید درمان ورم روده رو با آنتی بیوتیک و پروبیوتیک کامل کنید(یک هفته آنتی بیوتیک که معمولا برای ورم روده از آلفاسریل استفاده میکنند) و بعد از آنتی بیوتیک به مدت یک هفته از پروبیوتیک برای پرندتون استفاده کنید.
   (آنتی بیوتیک چون باکتری های مفید و مضر روده رو با هم از بین می بره برای جایگزین کردن دوباره باکتری های مفید روده و عملکرد درست گوارش پرنده، از پروبیوتیک استفاده می شود).
   طریقه مصرف: به اندازه یک عدس از آنتی بیوتیک داخل سرلاک روزی یکبار به مدت یک هفته و هفته بعد به اندازه یک عدس از پروبیوتیک داخل سرلاک روز ییکبار به مدت یک هفته

   با آرزوی بهبودی

 8. آرمان گفته:

  سلام من یه جوجه عروس هلندی ۸ روزه دارم از سه روزگی خودم بت سرلاک a19 بهش غذا میدم
  کاملا خوب غذا رو هضم میکرد اما غذا آخری که بهش دادم رو حدود ۱۳ ساعت هست هضم نکرده سرکه سیب هم بهش دادم اما تاثیری نداشت لطفا میشه بگی من چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *