بیماری ورم روده در جوجه عروس هلندی

درمان ورم روده عروس هلندی جوجه سرلاکی پرنده

ممکن است عروس هلندی و سایر پرندگان ریز جثه به بیماری گوارشی ورم روده مبتلا شوند. این بیماری به دلیل عفونت داخلی اتفاق می افتد و به عوامل متعددی بستگی دارد. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم و روش درمان متفاوتی را برای شما توضیح می دهیم.

بیماری ورم روده در جوجه، جفت مولد

بیماری عفونتی ورم شکم در پرندگان به دلیل رعایت نکردن مسائل بهداشتی و شرایط محیط به وجود می آید. در ابتدا با علت های اصلی آن آشنا می شویم.

علت ایجاد ورم روده در پرندگان:

 1. استفاده از دان و تخمه ی آلوده
 2. آب آلوده
 3. تغذیه نامناسب
 4. عدم رعایت بهداشت
 5. انتقال از والدین

استفاده از دان تخمه آلوده: باید برای ضدعفونی کردن ارزن و کتان از جرمی ساید پرنده استفاده شود و برای دانه‌های ریزتر تخمه بوسیله‌ی نانوسیل یا نانوبیوساید یا پودر موندپروپ استفاده شود.

آب آلوده: آب یکی از بهترین عوامل ایجاد ورم روده در جوجه و والدین می‌باشد که برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است حتماً از آب تصفیه شده یا آب جوشیده سرد شده استفاده کرد.

نکته: حتما جای ظرف آب والدین بهتر است هر ۱۲ساعت یا ۲۴ ساعت با دست و فرچه کاملاً شسته شود و آب داخل آن عوض شود.

تغذیه نامناسب: ضدعفونی نکردن انواع سبزیجات، میوه‌جات، صیفیجات و… استفاده از سبزیجات مرطوب، استفاده کردن تفاله هویچ با آب هویچ که حتماً بعد از رنده کردن هویج باید آن را داخل پارچه‌ای بریزید و آب آن را بگیرید و خالی تفاله را به پرنده دهید.

نکته: در ضمن سبزیجات و صیفی جات را حتما با جرمی ساید یا سرکه سیب ضدعفونی کنید.

رعایت نکردن بهداشت: حتماً جای دان، ظروف آب، نشیمن‌ها، قفس عروس هلندی و کلیه ی لوازم را با جرمی ساید یا نانوبیوساید ضدعفونی کنید.

انتقال از والدین (جفت ها)

این اتفاق به دو روش صورت می گیرد:

 • از طریق عامل وراثت که معمولاً از نطفه انتقال می ‌یابد.
 • از طریق غذادادن والدین به جوجه‌ ها

نکته: اغلب اوقات وقتی یکی از جوجه ‌ها درگیر ورم روده باشد بقیه جوجه‌ ها نیز درگیر آن می‌ باشند فقط ممکن است دیگر جوجه‌ ها علائم را کمی دیرتر نشان دهند.

پیشنهاد مطالعه: درمان اسهال عروس هلندی

راه‌حل‌های جلوگیری از ورم روده در جوجه ‌ها و پاکسازی والدین

راه حل اول:

بهتراین است که هر۶ماه یکبار و یا هر دوره قبل از تکثیر برای جفت ‌هایی که جوجه مشکل دار (مثلاً ورم روده) می ‌دهند یا جفت هایی که حتی جوجه بیمار و مشکل دار نمی‌دهند پاکسازی انجام شود.

نکته: جفت‌هایی که تازه خریداری می شوند را حتماً قبل از ورود به مجموعه یا قراردادن کنار دیگر پرندگان در خانه حتماً باید دو هفته قرنطینه کرد و جزو واجبات است.

راه حل دوم:

بهتر این است که هفته‌ی اول جابجایی کاری جفت‌ های تهیه شده‌ نداشته باشیم و در ابتدای هفته‌ ی دوم شروع به چک کردن فضله پرندگان کنیم اگر شکل خاصی نداشت می‌ توان پاکسازی را شروع کرد.

راه حل سوم:

نکته‌ی بسیار مهم این است که در دوره‌ هایی که جفت ها دم تخم هستند یا جوجه دارند به هیچ عنوان پاکسازی انجام نشود.

دارو‌هایی که می‌توان برای دوره پاکسازی تهیه کرد:

 • فوزباک
 • تایلوزین
 • تریکوپلاس
 • TNT
 • گامبو رانفید

درمان ورم روده و روش استفاده از دارو‌ها برای دوره پاکسازی

اگر از فوزباک برای پاکسازی استفاده می کنید باید اندازه یک عدس از دارو را داخل ۱۰۰ سی ‌سی آب بریزید و به مدت ۸ الی ۱۰ روز در اختیار جفت‌ ها قرار دهید بعد از مصرف و این دوره استفاده از دارو به مدت ۷روز پروبیوتیک در اختیار جفت ها قراردهید.

نکته: دستور مصرف تریکوپلاس، تی ان تی و گامبونیز مانند فوزباک می باشد.

اگر برای دوره پاکسازی از تایلوزین ۵٪ استفاده می کنید به اندازه ۵ قطره از دارو را با یک سرانگشت عسل و ۱۰۰ سی‌ سی آب مخلوط کنید و به مدت ۷ روز در اختیار پرنده قرار دهید و بعد از آن به مدت ۷ روز پروبیوتیک در اختیار پرنده قرار دهید.

نکته: اگر تایلوزین ۲۰٪ هم استفاده می کنید بازهم به روش بالا عمل کنید.

۴ نکته کلیدی که باید حتماً مورد توجه قرار بگیرد

 • عسل در آب باعث بالا رفتن غلظت آب شده و باعث حل شدن تایلوزین در آب می شود.
 • هیچوقت و به هیچ عنوان داروها مثل تایلوزین را به صورت مستقیم در اختیار پرنده قرار ندهید.
 • حتما باید به این نکته توجه داشت که به پرنده‌هایی که در دوره جفت گیری یا جوجه داری هستند به هیچ‌عنوان دوره پاکسازی ندهید.
 • بعد از دوره پاکسازی و پروبیوتیک به مدت یک هفته فقط آب خالی در اختیار پرنده قرار دهید.( منظور ظرف آب پرنده است) و بعد از یک هفته مکمل‌ های مدنظر خود را مثل مولتی ویتامین‌ها (موتاپیت، فرتی‌ دییت، امنی ویت، بیوتن، سیکمیلپس و…) نطفه ساز‌ها مثل (کپسول ای و اس، آ دی ۳ ای و…) را در اختیار پرنده قرار دهید.

تمام مکمل ‌ها، مولتی ویتامین‌ ها، نطفه سازها به صورت مایع و پودر از برندها و مارک‌ های معتبر اروپایی و آمریکایی در فروشگاه طوطی سانان تهران طوطی موجود است. از طریق سایت (دارای لوگو اینماد) با درگاه امن خرید آسان، امن و سریع را در مجموعه تهران طوطی تجربه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *