علت چرت زدن طوطی‌ سانان + درمان

علت چرت زدن طوطی‌ درمان طوطی برزیلی، کاسکو، ملنگو و عروس هلندی

 

علت چرت زدن طوطی‌سانان سوال پرتکراری است که افرادی که این‌گونه‌های جانداری را در خانه خود نگه‌داری می‌کنند مدام مطرح می‌کنند. در مورد زمان خواب، خواب مفید و همین‌ طور بیماری های طوطی سانان نیز سوالات پرتکرار است. چرت زدن طوطی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. البته پیش از هر چیزی و در درجه اول، باید صحت و یا واقعاً چرت زدن پرنده تأیید شود.

علت چرت زدن طوطی

به طبع در همان ابتدای کار ما پیشنهاد می‌کنیم که به جهت دریافت نتیجه درست، حتماً در مورد پرنده خود از پزشکان کمک بگیرید. بخصوص اگر این موضوع شایع و جدی است، راهنمایی‌ها و روندهای درمانی که در نظر گرفته شده است، هم می‌تواند جان پرنده شما را حفظ کند و هم باتوجه‌به تخصص و شناختی که آن‌ها دارند، این موضوع شناسایی عامل را آسان‌تر می‌کند. باید بدانید که طوطی‌سانان در طول شبانه‌روز نیاز به ۱۰ الی ۱۲ ساعت خواب دارند، درست است، آن‌ها زیاد می‌خوابند.

زمان مناسب خواب طوطی‌سانان

بیشتر گونه‌های طوطی از مناطق استوایی به دیگر نقاط دنیا می‌روند، این موضوع باعث می‌شود که فرم و ساختار خواب منحصر به همان موقعیت جغرافیایی را در خود داشته باشند. در مناطق استوایی گستره زمانی به دو بخش تقسیم می‌شود. تقریباً ۱۲ ساعت روشنایی روز و ۱۲ ساعت تاریکی در یک دوره ۲۴ ساعته وجود دارد. علاوه بر این، ناظران طوطی‌ها در حیات‌وحش گزارش می‌دهند که مدت کوتاهی پس از غروب خورشید، شروع به خوابیدن و یا حتی چرت زدن می‌کنند.

پیشنهادمطالعه: آموزش تربیت طوطی

بنابراین، این استدلال به دست می‌آید که طوطی‌ها باید حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت در شبانه‌روز بخوابند. اما آیا این یک استدلال منطقی است؟

خواب کافی برای بقای طوطی‌ها حیاتی است

درست است که طوطی‌سانان دیگر برای شکار نیازی به حرکت و دوام حضور در یک موقعیت خاص ندارند، اما به‌هرحال ژنتیک بدن آن‌ها به‌گونه‌ای است که به مدت‌زمان زیادی خواب حتی فراتر از انسان نیاز دارند. طوطی‌ها عموماً در طول روز چرت می‌زنند، این چرت می‌تواند کوتاه باشد، آن‌ها از نور خورشید فراری هستند، از طرفی با گذشت زمان و کهولت سن، مکمن است بیشتر احساس نیاز به خواب کنند.

چرت زدن عروس هلندی و طوطی برزیلی

البته چرت زدن با خواب شبانه تفاوت‌های کلیدی و اساسی خواهد داشت. زمانی که چرت آن‌ها شروع می‌شود به‌جای نشستن در انتهای قفس و در کنجی جای می‌گیرند.

آیا طوطی‌ها به چرت زدن نیاز دارند؟

در نهایت طوطی شما نیاز به استراحت دارد، نشانه‌های چرت بیش از حد، به معنای بروز اختلالات جسمی و روحی خواهد بود. همین‌طور احتمالاً شرایط کافی برای خواب در شب فراهم نیست و پرنده شما احساس ترس، تنش و اضطراب می‌کند. اگر طوطی‌ها در طول روز به‌اندازه کافی استراحت نکنند خیلی راحت در معرض افسردگی، حملات قلبی و تنش‌ها قرار می‌گیرند. از طرفی نمی‌توانند به‌خوبی بخورند و بیاشامند و حتی سیستم ایمنی بدن آن‌ها نیز به‌مرور ضعیف می‌شود.

بهتر است که چرت پرنده شما مدت‌زمان کوتاهی باشد، این چرت می‌تواند در عرض چند دقیقه هم انجام شود. در شرایطی که طوطی‌ها نیاز به خواب ده الی دوازده ساعت در شبانه‌روز دارند، آن‌ها برای این که الگوی خواب ناقص خود را تکمیل کنند، درست مثل انسان چرت می‌زنند؛ بنابراین چرت زدن باعث می‌شود که انرژی خود را برای ادامه حیات حفظ کنند. البته درصورتی‌که در طول شب کم‌تر بخوابند، به‌تازگی به خانه شما آمده و یا این که بیش فعال باشند، بیش از هر زمانی به چرت نیاز خواهند داشت.

چرا طوطی‌ها چرت می‌زنند؟

چرت زدن طوطی‌سانان دلایل زیادی دارد، آن‌ها ممکن است بنا به نواقص، رفتار صاحب و همین‌طور مشکلات جسمانی که دارند درگیر چرت شوند. گاهی نیز درست مثل انسان‌ها این چرت برای آن‌ها تبدیل به عادت می‌شود. علاوه‌برآن، رفتارهای خودتخریبی، تکراری، استرس و افسردگی نیز از جمله عواملی است که این موضوع را برای پرنده‌های زیبا اما حساس جدی‌تر می‌کند.

مشکلات منبع نور و تغذیه آفتاب

بله درست شنیدید، این پرنده‌ها برای زنده ماندن نیاز به تغذیه از نور آفتاب دارند. چرت زدن طوطی‌سانان تا حد زیادی بنا به این مشکل است که مقادیر کلسیم و فسفر و همین‌طور ویتامین D در آن‌ها کاهش داشته است. درصورتی‌که این امکان را ندارید که منبع نور واقعی برای پرنده خود فراهم کنید، می‌توانید از لامپ‌های خاصی که بنا به این نیاز طراحی شده‌اند استفاده کنید، این حجم نور البته نباید خیلی زیاد باشد، چون می‌تواند موجب آزار و یا حتی کم‌تر شدن مدت‌ زمان خواب پرنده خانگی شما شود. پس در این مورد حتماً با پزشک مشورت کنید.

درمان: در این شرایط پیشنهاد می‌کنیم که تاحدامکان قفس پرنده را به منبع تابش نور خورشید در روز نزدیک کنید. دقت کنید که بهتر است پرندگان در هنگام شب نیز در تاریکی مطلق قرار نگیرند، استفاده از لامپ‌هایی با ولتاژ پایین یک راه‌حل منطقی است.

جذب مواد غذایی

این مورد در مورد چرت زدن طوطی‌سانان تا حد زیادی بستگی به رژیم غذایی آن‌ها خواهد داشت. درست مانند انسان‌ها، پرندگان نیز با غذاهای سنگین، بیشتر احساس خستگی و کوفتگی می‌کنند. در نتیجه اگر پرنده شما در شرایط رژیم پزشکی خاصی نیست، به سراغ غذاهای سبک‌تر بروید که جذب سریع‌تر و حجم مواد معدنی کم‌تری دارند. بعد از غذا خوردن، چرت زدن طوطی‌سانان تا حدی طبیعی است، آن‌ها انرژی زیادی را بابت هضم غذا ازدست‌داده‌اند، از طرفی بخشی از مکانیزم بدن آن‌ها، از این پرندگان می‌خواهد که کمی استراحت کنند تا مجدداً برای ادامه روز شارژ شوند. ازاین‌رو می‌توان گفت که چرت زدن در این حالت یک اتفاق مثبت است.

درمان: به طبع چنین چرت‌هایی نیاز به درمان ندارد، اما اگر فکر می‌کنید که وزن طوطی شما خیلی بالا رفته است، پیشنهاد می‌کنیم که از رژیم‌های غذایی ساده‌تر و سبک‌تر استفاده کنید، آن‌ها نیاز مبرم به فیبر دارند، در نتیجه حتماً از اقلام غذایی مجاز با فیبر کامل استفاده کنید.

حمام کردن طوطی

یکی دیگر از عوامل چرت زدن طوطی‌ها، انجام یک حمام سخت است، آن‌ها نیاز به نظافت دارند، اما همان‌طور که این نظافت می‌تواند موجب سرزندگی پرندگان شود، احساس خستگی و کوفتگی هم به آن‌ها می‌دهد، درست مثل یک انسان که پس از ماساژ این حس را خواهد داشت، آن‌ها نیز باید مدتی استراحت کنند.

درمان: درمان خاصی در این مورد وجود ندارد، اما حتماً روند حمام و تمیزکردن لانه پرنده خود را بر اساس اصولی که برای این کار در نظر گرفته شده است انجام دهید، دقت کنید که قرار نیست صدمه و ضربه‌ای حتی به‌صورت ناگهانی به طوطی وارد شود که می‌تواند خطرساز و حتی عامل مرگ باشد.

خانه‌ای شلوغ و جوی بدون سکوت

اگر پرنده شما مدام در یک جو شلوغ است، زودتر انرژی خود را از دست می‌دهد. علت چرت زدن طوطی‌سانان وقتی به‌تازگی وارد فضای یک خانه می‌شوند بیشتر این موضوع خواهد بود که دچار تغییر فضای اتمسفر شده و با جو ناآشنا هستند. باید بدانید که آن‌ها نیز درست مثل بسیاری از انسان‌ها نسبت به سروصداهای خیلی ضعیف هم حساس هستند، تلویزیون، رادیو، موسیقی و همین‌طور سروصدایی که از پنجره شنیده می‌شود، می‌تواند برای پرنده شما آزاردهنده‌ترین جو را فراهم آورد.

درمان: به‌طورکلی بعد از مدتی پرنده شما در حالت اپیدمی و یک جو همیشه ناامن و ناآرام قرار می‌گیرد. برای ایجاد توازن و رفع مشکل چرت زدن طوطی‌سانان پیشنهاد می‌کنیم که آن‌ها را با نقل مکانی موقت به محیطی آرام و ساکت ببرید. این پرندگان فضای شلوغ را دوست ندارند، ازیک‌طرف هم در فضای خیلی ساکت و بدون سروصدا، ممکن است افسرده شوند. اگر امکان ساکت نگه‌داشتن اتاق برای خواب پرنده را ندارید، جای آن را از خود جدا کنید. اتاقی ساکت و با نور کم بهترین جو برای خوابیدن طوطی است.

خوابیدن طوطی بیمار تحت مراقبت پزشکی

بیماری‌ خاص

یکی دیگر از عواملی که بدون شک می‌تواند موجب چرت زدن پرندگان شود، وجود بیماری های طوطی از نوع جسمانی، متابولیک و… خواهد بود. عموماً وقتی چرت زدن طوطی‌سانان با نشانه‌هایی مانند اسهال، مشکل در دفع و جذب غذا و… مواجه باشد، به طبع بیماری جدی خواهد بود. در این صورت باید بیماری و دلیل بروز آن مورد بررسی قرار بگیرد. درصورتی‌که به‌طورکلی پرنده شما صرفاً چرت می‌زند، کاهش وزن جدی ندارد و یا این که شرایط جسمی و روحی آن تغییر نداشته، لازم نیست در این مورد نگران باشید.

درمان: برای درمان بیماری‌های خاص طوطی که می‌تواند عامل چرت زدن باشد، حتماً یک چک آپ کامل داشته باشید، از دامپزشک بخواهید تا در صورت لزوم آزمایش‌های مدنظر به جهت تشخیص بیماری‌های زمینه‌ای را انجام دهد. بخصوص اگر به‌تازگی پرنده مهمان خانه شما شده است، بهتر خواهد بود که کمی روی رفتارها، میزان و نوع چرت زدن و یا حتی وضعیت جسمانی آن حساس باشید.

سن طوطی

عامل مهم بعدی که میزان چرت زدن پرنده شما را تغییر می‌دهد سن و سالش خواهد بود. علت چرت زدن در پرنده‌هایی با سن بالاتر، میزان فعالیت کم‌تر و عدم ایجاد توازن بین سوخت‌وساز و تغذیه خواهد بود. به جهت جلوگیری از این مشکل، باید سعی کنید که پرنده خود را در فضایی قرار دهید که پرواز کرده و فعالیت داشته باشد.

درمان: همان‌طور که پیش‌ازاین هم اشاره کردیم، اگر چرت زدن طوطی‌سانان عوامل مکمل مانند تب، لرز، افسردگی و گوشه‌گیری و… نداشته باشد، نگران‌کننده نخواهد بود. اما در مقابل زمانی که سن طوطی شما هم بالاتر می‌رود، این موضوع تقریباً مشابه با مسئله‌ای است که ذکر کردیم، لازم نیست در این مورد حساس باشید.

جمع‌بندی نهایی:

پرنده شما نیاز به خواب و چرت‌های کوتاه روزانه دارد، در غیر این صورت دچار اختلالات جسمی و روحی، افسردگی و یا کاهش سطح هوش می‌شود. طوطی بیمار با حضور شما و حتی اصرار شما برای بازی‌کردن باز هم چرت می‌زند، اگر عروس هلندی یا هر نوع طوطی سان دیگری در خانه نگه‌داری می‌کنید و مدام در یک فضا و جو شلوغ حضور دارد، به چرت‌های مکرر نیاز خواهد داشت.

دقت کنید که خواب پرنده شما در هر شرایط باید در نرمال‌ترین حالت باشد؛ در غیر این صورت به‌مرور حتی موجب کاهش سن و فشارهای ناگهانی به سیستم عروق آن خواهد شد.

 

گردآوری توسط: فروشگاه طوطی سانان تهران طوطی

 

2 دیدگاه برای “علت چرت زدن طوطی‌ سانان + درمان

  • سپیده خیرآبادی گفته:

   سلام و عرض ادب
   بله موقع خواب پرندگان سرشون رو روی گردن و به سمت عقب قرار می دهند و طبیعی هست
   ممنون از اینکه سایت تهران طوطی رو انتخاب کردید ،🙏🙏🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *